Przejdź do treści
53. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki (fot. aeroklubkrakowski.pl)
Źródło artykułu

Michał Wieczorek zwycięzcą 53. Lotu Południowo-Zachodniej Polski

W dniach 25-28.06.2015 r. na lotnisku w Pobiedniku Wielkim odbył się zorganizowany przez Aeroklub Krakowski 53. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki.

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki to prawdopodobnie najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego. Jej początek sięga 1929 roku, kiedy to Akademicki Aeroklub w Krakowie, w rok po rozpoczęciu działalności zorganizował pierwsze zawody lotnicze. Celem zawodów było wyłonienie najlepszego pilota precyzyjnego. Lotnicy musieli sprostać wyzwaniom, które czekały na nich w powietrzu.

W zawodach, podczas dobrej pogody, rywalizowało 28 zawodników i 2 zawodniczki z 12 polskich aeroklubów oraz gościnnie pilot z Rosji

Pierwszego dnia zawodów trasa oblotów wiodła w góry, m.in. w okolice Nowego Targu, Nowego Sącza oraz Limanowej.

– Zwykle lata się 200-300 metrów nad ziemią, a tym razem musieliśmy latać zdecydowanie wyżej. Do tego dochodzi aspekt bezpieczeństwa, który rozprasza podczas zawodów sportowych – podkreśla Marcin Wieczorek.

– Lataliśmy w górach, a większość z nas pochodzi z nizin. Trudno sobie wyobrazić, jak upiornie się leci, gdy nie wiadomo, co jest za górką. A lecieliśmy między innymi nad szczytem góry koło Kasinki Wielkiej – dodaje Masalski.

Drugiego dnia zawodów trasa wiodła na północny wschód od Krakowa, m.in. w okolice Proszowic i Kazimierzy Wielkiej.

– Ten rejon nazywamy „żabi kraj”. Jest tam bardzo dużo gos¬podarstw i skrzyżowań. W dodatku nic się nie zgadza z mapami robionymi 30 lat temu – zaznacza Marcin Wieczorek.

– Tam jest jedna wielka wieś, nie ma charakterystycznych zabudowań, dlatego bardzo trudno odnaleźć zdjęcia i znaki – podkreśla 59-letni pilot ze stolicy, najstarszy uczestnik lotu, który zajął w nim czternaste miejsce.

Michał Wieczorek po raz kolejny pokazał klasę i wygrał pierwszą konkurencję nawigacyjną, a piąty był w drugiej. W zwycięstwie nie przeszkodziły mu słabsze lądowania, w których zajął dziewiąte miejsce. Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji zajął najbardziej utytułowany pilot Janusz Darocha z Częstochowy, a trzeci był Michał Bartler ze Stalowej Woli. Tuż za podium znalazł się Krzysztof Wieczorek. W zawodach startowało też sześciu innych zawodników Aeroklubu Krakowskiego: Marcin Wieczorek (16 miejsce), Kamil Wieczorek (27 miejsce),  Rafał Wojtych (15 miejsce). Przez bardzo prosty błąd  (nie zabrał urządzenia rejestrującego przebieg lotu) Radosław Repeć już w pierwszej konkurencji nawigacyjnej otrzymał maksymalną liczbę punktów karnych.


(fot. aeroklubkrakowski.pl)

Rozdanie nagród odbyło się na Hangar Party w Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas Pikniku Lotniczego. Niestety Michał nie mógł pojawić się na rozdaniu nagród ale godnie reprezentował go Krzysztof Wieczorek!

Krakowskie zawody były ostatnim przystankiem dla kadry przed Mistrzostwami Świata w Lataniu Precyzyjnym, które już w lipcu odbędą sie w Skive, w Danii. Z krakowian wystąpią w nich Michał i Krzysztof Wieczorkowie.

Wyniki Klasyfikacji końcowej:
1. Michał Wieczorek (Kraków) 294 pkt karnych,
2. Janusz Darocha (Częstochowa) 322,
3. Michał Bartler (Stalowa Wola) 337,
4. Krzysztof Wieczorek (Kraków) 341,
5. Bolesław Radomski (Toruń) 365,
6. Zbigniew Chrząszcz (Wrocław) 411.

Miejsca innych zawodników Aeroklubu Krakowskiego:
11. Jerzy Markiewicz 744,
15. Rafał Wojtych 1194,
16. Marcin Wieczorek 1961,
18. Dominik Dąbrowski 2317,
25. Radosław Repeć 4911,
27. Kamil Wieczorek 5387.

I konkurencja nawigacyjna:
1. Michał Wieczorek 95,
2. Darocha 118,
3. Bartler 165.

II konkurencja nawigacyjna:
1. Krzysztof Wieczorek 102,
2. Radomski 107,
3. Darocha 139.

Lądowania:
1. Chrząszcz 10,
2. Krzysztof Skrętowicz (Częstochowa) 20,
3. Bartler 25.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony