Przejdź do treści
Źródło artykułu

Warp – nowe skrzydło wyczynowe PPG

Firma Dudek Paragliders poinformowała w październiku o opracowaniu kolejnego nowego skrzydła – Warp.

Warp to sportowo-wyczynowe skrzydło tylko dla doświadczonych pilotów, którzy chcą latać aktywnie na co dzień lub uczestniczyć w zawodach klasycznych i slalomowych. Porównując go do innych konstrukcji producenta, można powiedzieć, że Warp to synteza Snake XX i Hadrona XX. Szybszy od każdego z nich. Zwrotny jak Snake XX, wydajny jak Hadron XX. W warunkach termicznych jego zachowanie jest podobne do skrzydła do latania swobodnego, z dobrą prędkością wznoszenia, doskonałością i intuicyjną obsługą.

Jest przeznaczony dla zaawansowanych pilotów o minimum 100h nalotu na skrzydłach paramotorowych o zbliżonej klasie (Snake, SnakeXX, Hadron, Hadron 1.1, HadronXX) i łącznym ogólnhym nalocie 300 godzin na skrzydłach z napędem. Wymagania te nie są przesadzone i firma Dudek Paragliders stanowczo prosi o poważne ich potraktowanie.

Warp jest hybrydą skrzydła 3 i 4-rzędowego. Tylko dzięki takiemu rozwiązaniu można zachować zmienność geometrii profilu przy użyciu trymera, speeda i systemu PA (Power Attack system). Shark-nose na krawędzi natarcia zapewnia lepszą aerodynamikę tego fragmentu czaszy i wyższe ciśnienie wewnętrzne przy szerokim zakresie kątów natarcia (prędkości). Krawędź natarcia usztywniana jest syntetycznymi rdzeniami (Flexi Edge Technology), które w znaczący sposób poprawiają jakość startu oraz chronią przed deformacją podczas lotu z dużymi prędkościami. Dodatkowo krawędź natarcia usztywniają wzmocnienia usytuowane pomiędzy celami (LE2R technology – Leading Edge Double Reinforcements).

Całkowicie nowy system taśm nośnych zapewnia doskonałą kontrolę podczas lotu przyspieszonego. Większy zakres prędkości jest osiągany przy standardowej długości ruchu przyspieszacza. System PA (Power Attack), który producent zastosował jako pierwszy w 2009 roku, był początkowo adaptowany do poszczególnych konstrukcji i udostępniany tylko najlepszym pilotom. W Warpie PA łączy speed system z trymerem w sposób permanentny ale pozwala na niezależną regulację trymera, co jest bardzo przydatne podczas niektórych konkurencji łączonych. Taśma rzędu B jest zawieszona na bloczku, który minimalizuje opory podczas używaniu speed systemu.

Warp jest standardowo wyposażony w sterowanie 2D. W układzie 2D, główna linka sterownicza i linka biegnąca do końcówki skrzydła (TST) są przymocowane do głównego uchwytu sterowniczego. System ten pozwala pilotowi kontrolować niezależnie końcówkę skrzydła (TST) i środek krawędzi spływu, lub też oba te elementy jednocześnie. Dzięki rozdzieleniu głównego sterowania, doświadczony pilot może dostosować progresję zaciągania krawędzi spływu do własnych preferencji. Warp nie posiada małego uchwytu TST co upraszcza kontrolę nad systemem taśm nośnych podczas startu jak i w locie.

System trymerów i speeda pozwala na zmianę kąta natarcia i podniesienie tylnej części skrzydła, przez co jego rzutowana powierzchnia i cięciwa zmniejszają się o ok. 15%. Zwiększa to obciążenie powierzchni paralotni i jej prędkość. Na zwiększenie stateczności podłużnej wpływa również przesunięcie środka parcia do przodu. Taka zmiana obciążeń daje Warp'owi odporność na podwinięcia i zwiększa jego rzutowane wydłużenie, dzięki czemu pilot może cieszyć się dużo lepszymi osiągami w locie, szczególnie przy dużych prędkościach.

Mniejsza samostateczność Warp'a w pozycji zamkniętych trymerów, w pewnej części jest rekompensowana przez jego mniejszy rozmiar w stosunku do maksymalnej masy startowej, co wiąże się ze wzrostem współczynnika obciążenia powierzchni. Dolne warstwy olinowania wykonane są z linek w oplocie, pozostałe są bezoplotowe.

Ogólnie rzecz biorąc, Warp jest doskonałym narzędziem dla najbardziej doświadczonych pilotów PPG. Jest zaprojektowany w starannie przygotowanej kolorystyce trzech nastrojów – energy, harmony, passion.

Więcej informacji na stronie www.dudek.eu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony