II DRON Festiwal w Gdyni

II DRON Festiwal w Gdyni

26 stycznia 2016 ruszyła druga edycja Dron Festiwal, czyli festiwal filmów wykonanych za pomocą dronów.
Finał festiwalu odbędzie się 14.05.2016 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (PPNT) w Gdyni, Aleja Zwycięstwa 96/98. Wydarzenie na stałe wpisało się w mapę ogólnopolskich festiwali.

Integralną częścią festiwalu jest – Wyścig dronów Drone Race który jest nową formą rozrywki, zawodów dla pilotów wielowirnikowców. Modele zdalnie sterowane będą pilotowane metodą FPV (na podstawie obrazu z kamery zamontowanej w modelu). Trzecią część imprezy stanowi pokazów i prezentacja dronów.

Celem festiwalu jest: przegląd i promocja filmów realizowanych przy pomocy „dronów”; popularyzacja nowoczesnej techniki; edukacja młodzieży; promocja Polski jako innowacyjnego, nowoczesnego państwa; wyłonienie i nagrodzenie najcenniejszych utworów oraz ich twórców oraz organizacja wyścigu pilotów FPV (Drone Race). Organizatorem Festiwalu jest Fotokopter - www.Fotokopter.pl

DRON Festiwal

To przegląd filmów nakręconych przy użyciu dronów. Filmy może zgłosić każdy, profesjonalista i amator. Filmy zostały podzielone na 2 kategorie: Scenes, Fun&Stories. Filmy można nadsyłać do 30.04.2016 r. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie za pomocą formularza zgłoszenia opracowanym przez Biuro Organizacyjne Festiwalu. W dniu festiwalu zostaną wyświetlone wszystkie filmy. Finał i wręczenie nagród przewidziane jest na godzinę 19-stą.

Regulamin konkursu filmowego dostępny jest tutaj.

Program DRON Film Festiwal – PPNT Gdynia, budynek III, sala kinowa
12.00 – Oficjalne rozpoczęcie festiwalu
12.30-18.30 – wyświetlanie wszystkich filmów konkursowych
19.00-20.00 – ceremonia wręczenia nagród w poszczególnych kategoriach

DRON Race – wyścig

W pierwszej edycji wyścig rozegralny został w parkingu podziemnym. Rozwiązanie było efektowne lecz posiadało także wiele ograniczeń. W drugiej edycji organizatorzy postanowili zrobić wyścig jako osobną imprezę w innym terminie. Wyścig będzie zorganizowany wg regulaminu FAI na lotnisku Aeroklubu Gdańskiego 4-5.06.2016 r.

Drony pilotowane będą metodą FPV – czyli w oparciu o obraz z kamery zainstalowanej w modelu.
Więcej szczegółów wkrótce.

DRON Edukacja

Bardzo ważnym elementem tego bloku będą unikatowe prelekcje przeprowadzone przez specjalistów i adresowane do pilotów i użytkowników dronów.

I tak: będą przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego z materiałem dotyczącym prawnych regulacji związanych z użytkowaniem dronów, zasad zdobywania uprawnień, perspektyw rozwoju branży, itp. Będzie bardzo ciekawa prezentacja przeprowadzona przez pracownika PAŻP (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej) a w niej jakże ważna i ciekawa kwestia korzystania z przestrzeni powietrznej. Bo jak wiadomo niebo nad nami nie jest niczyje a poruszanie się po nim dronem może stwarzać sytuacje niebezpieczne… Spotkanie z prawnikiem powinno wyjaśnić m.in. kwestie konsekwencji jakie może spowodować latanie dronem w miejscach niedozwolonych.

Będzie także prezentacja na temat jak robić zdjęcia i filmy z dronów przeprowadzona przez najlepszych specjalistów z branży.

Program DRON Edukacja – PPNT Gdynia, budynek III, sala audytoryjna
12:00 – 18.00 – cykl wykładów.
Tematyka:
– Fotografia, Filmowanie z drona,
– Aktualne i nowe regulacje dotyczące UAV – czyli wszystko czego nie wiecie o legalnym używaniu dronów a boicie się zapytać,
– Drony a przestrzeń powietrzna. Rezerwacja i korzystanie z przestrzeni powietrznej,
– Gdzie i kiedy latając dronem możemy wejść w konflikt z prawem i co za to nam grozi,
– Meteorologia – co pilot drona o pogodzie widzieć powinien.

DRON Expo

W trakcie trwania całej imprezy w holach PPNT zaprezentują swoje produkty firmy związane z tematem dronów i filmowania z powietrza. Będzie można zapoznać się z najnowszymi dronami oraz szeroko rozumianym osprzętem, porozmawiać ze sprzedawcami, itp.

Swoje drony zaprezentują także hobbyści związani w największym polskim forum rc&fpv: rc-fpv.pl Będzie możliwość oglądania modeli i osprzętu, porozmawiania z konstruktorami, wymiany doświadczeń, itp.

Firmy oraz hobbystów chętnych do prezentacji swoich dronów organizatorzy zapraszają do kontaktu: info@dronfestiwal.pl

Program DRON Expo – PPNT Gdynia, budynek III, atelier, przestrzeń na otwartym powietrzu na terenie PPNT
9.00 – 18:00 – Wystawy i stoiska stałe, prezentacje wystawców
Część prezentacyjna:
– Modelarze i piloci FPV zaprezentują swoje drony oraz osprzęt z nimi związany
– Producenci i sprzedawcy dronów i osprzętu zaprezentują swoje produkty
– Prezentacje dronów w locie
Organizatorzy planują także zorganizowanie stoiska na którym będą na oczach widzów budowane drony!

Od 01.02.2016 r. trwa również Konkurs fotograficzny na najlepszą fotografię wykonaną z pokładu drona. Każdy Uczestnik może przesłać do 3 fotografii konkursowych. Konkurs trwa do 30.04.2016 r. Wszystkie zdjęcia nadesłane do Konkursu podlegają ocenie Jury powołanego przez Organizatora. Finaliści zostaną poinformowani o decyzji Jury przez Organizatora drogą poczty elektronicznej. Więcej informacji dotyczących zasad uczestnictwa można znaleźć tutaj.

Więcej szczegółowych informacji o Dron Festiwalu można znaleźć na stronie: www.dronfestiwal.pl

Relacja z I edycji Dron Festiwalu:

Źródło: dronfestiwal.pl
comments powered by Disqus