Przejdź do treści
Dron (fot. Paweł Korzec)
Źródło artykułu

Konsultacje Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z branżą dronową

Fundacja Instytut Wspierania Nowych Technologii (DroneTech World Meeting Toruń), dn. 28.01.2021 r. wraz z wiceminister Iwoną Michałek, zorganizowała i przeprowadziła pierwsze spotkanie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz z przedstawicielami polskiej branży pojazdów, systemów bezzałogowych i autonomicznych.

W wirtualnym spotkaniu z ramienia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wziął udział wicepremier i minister p. Jarosław Gowin, wiceminister Iwona Michałek, wiceminister Robert Tomanek oraz dyrektor Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej p. Beata Lubos.

W spotkaniu wzięła także udział p. Małgorzata Darowska, Pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych i Programu Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD).

Wśród ekspertów ds. rynku bezzałogowców wystąpili Paweł Słupski i Adrian Drzycimski (IWNT), Radosław Fellner (CNBOP-PIB, IWNT), Andrzej Fellner (Politechnika Śląska, Ambasador DroneTech)), Jakub Barański (uAvionics Technologies), Adam Rorbek (Spartaqs), Damian Kacperek (Instytut Rolnictwa Precyzyjnego), Wojciech Lorenc (Farada) Tomasz Niedzielski (SARUAV), Michał Latacz (NOA-MARINE), Sebastian Nowicki (Pelixar), Łukasz Raczkowski (Solutions4Tomorrow), Vadym Melnyk (DroneHub), Witold Mielniczek (B-Technology), Andrzej Załuski de Junosza (Radio-Telecom Kraków/Securo).

Spotkanie miało związek z pracami MRPiT nad Nową Polityką Przemysłową Polski, w której jedno z założeń stanowi skoncentrowanie programów wspierających na precyzyjnie określonych obszarach, dzięki, którym Polska ma szansę nie tylko zaspokoić potrzeby rodzimego rynku, ale również na obszarach, które przejawiają potencjał na międzynarodową ekspansję – jednym z takim obszarów mogą stać się właśnie technologie oraz systemy bezzałogowe i autonomiczne.

Uczestniczący w spotkaniu eksperci – na bazie swoich doświadczeń biznesowych, doświadczeń we współpracy z instytucjami publicznymi i pozyskiwaniem funduszy – wskazali szereg  kwestii i wyzwań nad którymi należy popracować i które są związane ze wsparciem polskich inicjatyw technologicznych.

Przedstawiciele sektora dronowego przedstawili także propozycje i pomysły dotyczące form wsparcia. Wśród nich wskazano:

  • Potrzebę otwartości i gotowości spółek Skarbu Państwa do współpracy z polskimi innowatorami w zakresie przeprowadzania pilotaży, wdrożeń gotowych rozwiązań, które nie tylko pozwoliłyby na przetestowanie technologii, ale również otworzyły drogę do dialogu technicznego pomiędzy producentami i usługodawcami w dążeniu do implementacji rodzimych technologii.
  • Konieczność podniesienia świadomości potencjału technologii bezzałogowych wśród kadry instytucji publicznych i spółek Skarbu Państwa odpowiedzialnych za rozwój organizacji.
  • Zasadność utworzenia ciała doradczego, złożonego z grona ekspertów stricte rynku dronowego, angażowanych do formułowania rekomendacji, a także oceny merytorycznej wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w zakresie technologii bezzałogowych.
  • Niwelowanie rozproszenia środków z funduszy na rozwój zaawansowanych technologii lub zwiększenie budżetów w ramach programów finansujących prace badawczo-rozwojowe celem zapewnienia dofinansowania umożliwiającego efektywne prace nad konkurencyjnymi w skali globalnej rozwiązaniami.
  • Wspieranie polskich firm technologicznych poprzez zamawianie w pierwszej kolejności rozwiązań dla instytucji publicznych dostarczanych przez polskich innowatorów.
  • Utworzenie instytucji np. przy PARP, która będzie pomagać oferentom przygotować się do przetargów zagranicznych i ubiegać się o pozyskanie kontraktów zagranicznych.

Spotkanie miało charakter otwartej, merytorycznej dyskusji, dzięki czemu udało się zidentyfikować wstępny zakres problemów nad którymi Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii będzie pracowało w dalszej procedurze tworzenia Nowej Polityki Przemysłowej Polski, ściśle konsultując się z polskim rynkiem dronowym i we współpracy z Instytutem Wspierania Nowych Technologii, aby opracować dedykowane narzędzia wsparcia.

Wszystkich chętnych do uczestnictwa w dyskusji zachęcamy do zgłaszania chęci udziału i pomysłów poprzez formularz na stronie www.dronetech-poland.com/konsultacjemrpit/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony