Przejdź do treści
M28B 1R Bryza - flagi (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Przekazanie obowiązków trzeciej zmianie misji PKW EU "Irini"

W niedzielę, 24 stycznia 2021 r., w bazie NATO Sigonella na Sycylii, odbyło się przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego "Irini", biorącego udział w operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR MED w Republice Włoskiej.

Dowódca II zmiany kmdr por. pil. Mirosław Makuch przekazał obowiązki dowódcy III zmiany kmdr. ppor. pil. Mirosławowi Jarosowi. W trakcie ceremonii odczytane zostały rozkazy personalne Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, rozkazy o wyróżnieniach oraz podpisano  protokoły zdania i objęcia obowiązków na stanowisku służbowym.

Kmdr por. pil. Makuch w swoim przemówieniu dokonał podsumowania dziewięciomiesięcznej działalności kontyngentu oraz podziękował swoim żołnierzom za wzorową służbę. – „Stojąc w tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim za trud i poświęcenie. Przepełnia mnie duma i zaszczyt, że mogłem dowodzić takimi żołnierzami, którzy w najtrudniejszych momentach potrafili pokazać swój charakter, doświadczenie i zaangażowanie”.

Natomiast kmdr ppor. pil. Mirosław Jaros podziękował za sprawne przekazanie obowiązków oraz wdrożenie i zapoznanie żołnierzy nowej zmiany ze specyfiką służby na poszczególnych stanowiskach w rejonie misji.  Życzył także żołnierzom II zmiany szczęśliwego powrotu do domów.

  
(fot. kpt. Andrzej Nowakowski)

Po uroczystym apelu w kaplicy kontyngentu odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej obu zmian, celebrowana przez kapelanów II i III zmiany. Przekazane zostały również życzenia od Biskupa Polowego WP. 

Główny trzon III zmiany PKW "Irini" stanowią żołnierze 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic (44BLotM) i 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni (43BLotM), które wchodzą w skład Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Działania PKW "Irini" zabezpieczają żołnierze z 10 Brygady Logistycznej z Opola oraz specjaliści wojskowi z różnych jednostek wojskowych z całej Polski.

kpt. Andrzej Nowakowski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony