Sekretarz Sił Powietrznych USA z wizytą w Ministerstwie Obrony Narodowej
Polsko-amerykańska współpraca wojskowa oraz plany dotyczące wspólnych ćwiczeń sił powietrznych obu krajów - to główne tematy rozmowy wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z przebywającą z wizytą w Polsce sekretarz Sił Powietrznych USA Deborah James.
Podczas rozmów, które odbyły się 22 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie poruszone zostały m.in. kwestie związane z odbywającym się szkoleniem polskich i amerykańskich pilotów w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
Minister Tomasz Siemoniak podziękował przedstawicielowi amerykańskiej administracji za zaangażowanie i rotacyjną obecność amerykańskich sił powietrznych w Polsce (Aviation Detechment).
Szef MON powiedział, że obecnie realizowana współpraca w ramach Aviation Detechment jest na bardzo wysokim poziomie, a polskie i amerykańskie siły powietrzne są liderami współpracy w regionie. Minister wyrazil nadzieję, aby stacjonujący w Polsce Aviation Detechment, w przyszłości stał się polem i podstawą do współpracy w regionie z sojusznikami.
Podczas spotkania obaj rozmówcy zgodzili się, co do dalszego rozwijania współpracy sił powietrznych z uwzględnieniem obszarów dotyczących m.in. udziału sił powietrznych w Połączonych Siłach Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF, czyli tzw. szpicy) czy też współpracy przy systemach bezzałogowych.
Minister Tomasz Siemoniak i sekretarz Deborah James rozmawiali także o ćwiczeniu Noble Jump, które zakończyło się w zeszłym tygodniu i było pierwszym sprawdzianem tzw. szpicy NATO czyli VJTF, jako części Sił Odpowiedzi NATO.
Jednym z tematów poniedziałkowego spotkania były także sprawy związane z przygotowaniem szczytu NATO w Warszawie, który będzie poprzedzony ćwiczeniami wojskowymi.
***
(fot. st. chor. R.Olejniczak/32.BLT)
W trakcie pobytu w Polsce Deborah James odwiedziła 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie spotkała się z polską i amerykańską kadrą dowódczą oraz pilotami Aviation Detachment. Obecny kontyngent Sił Powietrznych USA, przebywający w Polsce w ramach Aviation Detachment, składa się z 14 samolotów F-16 i ponad 200 żołnierzy.
(fot. st. chor. R.Olejniczak/32.BLT)
Komentarze