Przejdź do treści

Potrójna pomoc polskich lotników

Kolejne trzy zadania lotnicze w ramach "Akcji Serce" wykonały załogi 8 Bazy Lotnictwa Transportowego oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W dniach 30 i 31 października 2021 roku samoloty z 8 BLTr: CASA C-295M uczestniczyły w "Akcji Serce". Był to już 55 i 56 lot przeprowadzony przez krakowskich lotników w 2021 roku pomagający w ratowaniu ludzkiego życia.

Lotnicy z 8 BLTr przetransportowali zespoły transplantologów po trasach: 30 października, Kraków – Krzesiny – Katowice – Kraków oraz 31 października, Kraków – Wrocław – Kraków.

Zadania lotnicze wykonane były dla: Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Trzeci lot w ramach "Akcji Serce" odbył się  w poniedziałek 1 listopada 2021 roku. Wykonała go załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła piątą w tym roku operację transportu medycznego w ramach „Akcji Serce”. Lot zrealizowano po trasie Gdynia – Katowice – Gdynia.

W niedzielę wieczorem Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego. Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W poniedziałek o godzinie 13:58 samolot M28B, z załogą dowodzoną przez kpt. pil. Kamila Bajszczaka, personelem medycznym i przeznaczonym do przeszczepu organem na pokładzie wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i o godzinie 15:37 wylądował na lotnisku w Katowicach. Tam medycy udali się do jednego ze szpitali, gdzie na przeszczep już oczekiwał pacjent. O godzinie 22:34 Bryza, z medykami na pokładzie wystartowała z Katowic, ladując po półtoragodzinnym locie na na macierzystym lotnisku Oksywie i kończąc akcję. Była to piąta w tym roku operacja transportu medycznego w ramach „Akcji Serce”, przeprowadzona przez 43 BLotM.


(fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Jak zawsze, przed startem – po wpłynięciu zarządzeń wykonania lotu o statusie "Hospital" –  przeprowadzono niezbędne analizy i przygotowania, po których załogi samolotów wraz z zespołami lekarzy w sposób planowy i bez zakłóceń podjęły się zadań ratowania ludzkiego życia.

Realizując tego typu zadania wszyscy żołnierze odczuwają ogromną satysfakcję mogąc pomagać potrzebującym w ratowaniu ich życia.

W 2021 roku załogi z Dowództwa Generalnego RSZ zrealizowały 71 lotów w ramach "Akcji Serce".

FacebookTwitterWykop

Nasze strony