Przejdź do treści

Polsko-amerykańskie szkolenie przeciwlotników

Prawie 200 żołnierzy z Polski i Stanów Zjednoczonych, w dniach 12-16 stycznia 2016 roku w Skwierzynie, odbędzie wspólne szkolenie w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Żołnierze ze 35 Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz stacjonujący na co dzień w Baumholder w Niemczech Amerykanie z 5-7 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej (bAP) będą doskonalić swoje umiejętności w zakresie planowania i prowadzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów, trenować odpieranie symulowanych ataków lotniczych, zmianę stanowisk ogniowych, załadunek i rozładunek wyrzutni, ochronę sił własnych, ostrzeganie i alarmowanie.

W manewrach wykorzystany zostanie m.in. Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy S-125 Newa SC z pojazdami i sprzętem towarzyszącym, a także system Patriot z baterii 5-7 bAP. Ćwiczenie ma charakter defensywny i  nie będą towarzyszyć mu strzelania rakietowe.

Styczniowe ćwiczenia to kontynuacja rotacyjnego szkolenia polsko-amerykańskiego z wykorzystaniem baterii Patriot, które rozpoczęło się w maju 2010 roku w Morągu. Wpisuje się w systematyczny rozwój polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, której ważnym elementem jest obrona powietrzna i przeciwrakietowa, a także w koncepcję wzmocnienia wschodniej flanki NATO, która została ustanowiona podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2014 roku w Newport.

Do tej pory partnerzy amerykańscy przeprowadzili 12 rotacji pododdziałów obrony powietrznej, które za każdym razem łączono ze szkoleniem specjalistów z dywizjonów 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej OP.

* * *

W marcu 2014 r., w związku ze wzrostem zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO, Stany Zjednoczone zintensyfikowały współpracę szkoleniową i obecność wojskową w Polsce. Przede wszystkim obejmowało to rotacyjne ćwiczenia na polskich poligonach pododdziałów wojsk powietrzno-desantowych i zmechanizowanych (tzw. Airborne Detachment, Heavy Detachment, Stryker Detachment) oraz wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.

W 2015 r. dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie powróciło do inicjatywy wspólnego szkolenia polskich i amerykańskich przeciwlotników. W ślad za tą decyzją, 20-27 marca 2015 r. odbyło się kolejne szkolenie, nazwane SBAD Detachment (Surface Based Air Defence Detachment).

„Panther Assurance” to ćwiczenie obrony powietrznej zorganizowane w ramach trwającej od lat współpracy amerykańsko-polskiej. Jest ono przykładem jedności i solidarności sojuszniczej oraz podkreśla rolę Polski jako kluczowego partnera USA w regionie. „Panther Assurance” wpisuje się w realizację postanowień szczytu NATO w Newport i systematyczne wzmacnianie polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, której istotnym obszarem jest obrona powietrzna i przeciwrakietowa. Ćwiczenie zapowiada cykl intensywnych przedsięwzięć szkoleniowych w wymiarze międzynarodowym, poprzedzających szczyt NATO w Warszawie.

ppłk Szczepan Głuszczak
Rzecznik Prasowy

FacebookTwitterWykop

Nasze strony