Czternasta Akcja Serce

M-28 Bryza na lotnisku w Powidzu - widok z przodu (fot. archiwum 3. SLTr)

23 kwietnia po południu zakończyła się Akcja Serce, którą realizowała załoga 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza.

To pierwsza w tym roku Akcja Serce w wykonaniu lotników z powidzkiej bazy. Do tej pory loty o statusie „hospital” dziesięciokrotnie wykonywały załogi z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Tym samym bilans Akcji Serce zrealizowanych przez 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego w okresie pierwszych czterech miesięcy 2019 roku wyniósł jedenaście akcji ratujących życie.

Przygotowania do wykonania tego szczególnego zadania lotniczego rozpoczęły się tuż po północy 23 kwietnia. Wtedy służby dyżurne potwierdziły możliwość wykonania lotu, po którym rozpoczął się proces planowania i przygotowania operacji.

Po przygotowaniu samolotu przez personel techniczny, kilka minut po 10:00 samolot transportowy M-28 Bryza wystartował z Powidza. Załoga 33. Bazy Lotnictwa Transportowego wykonała lot po trasie Powidz – Wrocław – Warszawa – Powidz. Akcja zakończyła się 23 kwietnia 2019 r. o godzinie 16:30.

Na potrzeby „Akcji Serce” w 3 Skrzydle w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie. Dużą część z nich realizują załogi 8 BLTr z krakowskich Balic. Jednak do wykonania lotów w ramach Akcji Serce angażowani są również lotnicy z powidzkiej bazy.

Wtorkowa Akcja Serce to w tym roku jedenasty lot wykonany przez 3. SLTr w celu ratowania ludzkiego życia.

W 2019 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom czternaście razy, z czego jedenaście zrealizowało 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (dziesięć akcji zrealizowali lotnicy z 8BLTr i jedną piloci z 33BLTr), a trzy Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (43BLotM).

kpt. Martyna Fedro-Samojedny

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus