Przejdź do treści

25 lat "dwudziestych dziewiątych"

Na lotnisku 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego odbyła się uroczystość upamiętniająca ćwierćwiecze służby samolotów MiG-29 w polskim lotnictwie wojskowym oraz zakończenie modernizacji szesnastu myśliwców do wersji MiG-29M.

Gośćmi mińskich lotników byli sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek oraz Dowódca Generalny RSZ gen. broni pil. Lech Majewski.

Na uroczystość zostało zaproszone liczne grono weteranów służby w 1 pułku lotnictwa myśliwskiego “Warszawa”, 1 eskadrze lotnictwa taktycznego i 23 Bazie Lotniczej, którzy latali dwudziestymi dziewiątymi” i obsługiwali te samoloty. Dla byłych żołnierzy była to zatem okazja do spotkania koleżeńskiego.

Podczas uroczystego apelu minister Mroczek powiedział, że przez minione 25 lat był i przez najbliższe kilkanaście lat MiG-29 będzie ważnym elementem zdolności obronnych Polski. Dopytywany przez dziennikarzy o możliwość modernizacji 16 myśliwców użytkowanych w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku wyjaśnił później, że podtrzymana zostanie eksploatacja myśliwsko-bombowych Su-22, natomiast nie ma planów głebokiej modernizacji maszyn z 22 BLT. Dodał, że po 2022 roku niewykluczone jest pozyskanie samolotów nowej generacji

Gen. Majewski, który w czasie wdrażania MiGów-29 dowodził 1 pułkiem lotnictwa myśliwskiego, podkreślił, że myśliwiec ten pozostaje rekordzistą w historii naszego lotnictwa – jest eksploatowany najdłużej bez jakiejkolwiek katastrofy. “Historia polskich MiGów-29 to przede wszystkim historia ludzi, którzy te samoloty pokochali i od ćwierć wieku nimi latają, obsługują je, a ostatnio modernizują. Jako były dowódca 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” i pilot MiGa-29 do dziś z sentymentem i uznaniem wspominam zaangażowanie personelu jednostki we wdrażanie tych maszyn. Pamiętam intensywne tempo szkolenia lotniczego, a jednocześnie wysoką sprawność samolotów, utrzymywaną dzięki umiejętnościom techników. To wtedy powstał i działał zespół pilotażowy prezentujący kunszt akrobacji grupowej i indywidualnej. Było to efektem właściwej selekcji kandydatów do latania MiG-ami-29. Do pułku trafiali najlepsi z najlepszych młodych pilotów, nieustannie dążący do perfekcji, odpowiedzialni i latający bezpiecznie”, podkreślił generał Majewski.

Dowódca generalny podziękował żołnierzom i pracownikom 23 BLT oraz 22 BLT za rzetelną oraz bezpieczną służbę i pracę, za profesjonalne reprezentowanie polskich skrzydeł, za tworzenie ich wspaniałych tradycji. Podziękował również weteranom służby w jednostce w Mińsku Mazowieckim za to, że nadal są z lotnikami, wspierają ich wiedzą, doświadczeniem i dobrymi pomysłami, przyczyniając się tym samym do pomyślności polskich skrzydeł”. Podziękował i personelowi Wojskowych Zakładów Lotniczych numer 2 za terminowe zakończenie modernizacji mińskich MiGów-29, dzięki czemu szkolenie lotnicze w bazie mogło przebiegać zgodnie z przyjętymi planami.

Po przemówieniach, wręczeniu pamiątkowych odznak i defiladzie pododdziałów uczestnicy uroczystości przeszli do hangaru, gdzie minister, generał Majewski, gen. dyw. pil. Jan Śliwka (Inspektor Sił Powietrznych) i płk pil. Maciej Trelka (dowódca 23 BLT) otworzyli wystawę fotografii lotniczej, której bohaterem jest MiG-29.







Następnie odbyło się symboliczne przekazanie siłom zbrojnym ostatniego MiGa-29M. Formalnie samolot ten trafił do rąk lotników już 4 listopada.



Później goście wysłuchali prelekcji głoszonych podczas konferencji historyczno-technicznej o 25-leciu eksploatacji MiGów-29 w Polsce. Dowódca generalny gen. broni pil. Lech Majewski przypomniał historię pozyskania i eksploatacji MiGów-29, dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel omówił efekty modernizacji i z satysfakcją podkreślił, że MiG-29 jest pierwszym samolotem w naszym lotnictwie bojowym, który doczekał modernizacji, zatem nie skończy przedwcześnie służby z powodu zestarzenia się częsci wyposażenia. Prelekcje wygłaszali też przedstawiciele zakładów, które uczestniczyły w unowocześnieniu samolotów 23 BLT.

Jubileuszowe uroczystości uświetniły Kompania Reprezentacyjna SP i Okriestra Wojskowa z Radomia. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Spadkobierców Tradycji Dywizjonu 303 (http://www.fundacjadywizjonu303.pl/)

Ppłk Artur Goławski
Zdjęcia: Filip Modrzejewski

FacebookTwitterWykop

Nasze strony