Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zmiana przepisów dot. opłat lotniczych - szczegóły

Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina, iż od 1 stycznia 2012 r. zmianie uległy przepisy dot. opłaty lotniczej, co wynika ze zmian wprowadzonych ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 170, poz. 1015). Nowe zasady pobierania opłat lotniczych są uregulowane w rozdziale 2a ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (art. 26a i nast.) oraz w załączniku 6 do ustawy, który zawiera katalog czynności urzędowych podlegających opłacie lotniczej. Tekst ustawy jest dostępny na stronie internetowej ULC (zakładka „Prawo - Prawo krajowe”).

W porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym, zmianie uległa wysokość niektórych stawek opłaty lotniczej, jak również zmieniona została lista czynności urzędowych podlegających opłacie lotniczej. Z uwagi na duży zakres zmian w tym obszarze, Urząd zwraca się z prośbą do wszystkich zainteresowanych osób o zapoznanie się z załącznikiem 6 do ustawy i stosowanie się do zapisów w nim zawartych w codziennej praktyce.

Do najważniejszych zmian należy m.in.

  •  wprowadzenie opłaty lotniczej za przeprowadzenie egzaminu praktycznego na przedłużenie ważności uprawnienia. Aplikant przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego ma obowiązek dokonać opłaty lotniczej w wysokości 100 zł za każde przedłużane uprawnienie wpisywane do licencji,

  •  wprowadzenie  opłaty lotniczej za przeprowadzenie egzaminu praktycznego na przedłużenie ważności uprawnienia. Aplikant przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego ma obowiązek dokonać opłaty  lotniczej w wysokości 50 zł za każde przedłużane uprawnienie wpisywane do świadectwa kwalifikacji.

 

W związku z powyższym przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego, w celu przedłużenia uprawnienia wpisywanego do licencji/świadectwa kwalifikacji, egzaminator ma obowiązek dokonać sprawdzenia dowodu wpłaty za egzamin praktyczny. W przypadku braku stosownej opłaty, egzamin nie może być przeprowadzony. W przypadku zrealizowania egzaminu bez sprawdzenia opłaty, egzaminator nie otrzyma za ten egzamin wynagrodzenia.

Po przeprowadzonym egzaminie dowód wpłaty należy dołączyć do protokołu egzaminacyjnego i dostarczyć ww. dokumenty do ULC. W tytule wnoszonej opłaty, Aplikant musi podać obowiązkowo skróty liczbowe identyfikujące daną opłatę z właściwym numerem poniższej tabeli:

Opłata lotnicza - Tab.2 Część I



Wybrane fragmenty załącznika nr 6 do znowelizowanej Ustawy Prawo Lotnicze:



Czytaj również:
Opłata lotnicza - nowe zasady od nowego roku

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony