Zmarł amerykański astronauta Al Worden

Alfred Merrill Worden (fot. NASA)

W dniu 17 marca br. zmarł amerykański astronauta, pułkownik United States Air Force – Alfred Merrill Worden.

Jako pilot modułu dowodzenia Al Worden pozostał na orbicie, podczas gdy dowódca David Scott i pilot księżycowego modułu Jim Irwin badali księżycowe Hadley Rille i Góry Appennine. Moduł dowodzenia Apollo 15, nazwany Endeavour, był pierwszym, który posiadał własny moduł instrumentów naukowych. Podczas lotu powrotnego z Księżyca Worden wykonał trzy spacery kosmiczne, aby odzyskać film z kamer w module. W sumie Worden spędził ponad 295 godzin w kosmosie.

Na zdjęciu poniżej Worden relaksuje się w tratwie ratunkowej, czekając na transport helikopterem po udanym wodowaniu kapsuły Apollo 15 na Oceanie Spokojnym.


(fot. NASA)

Alfred Merrill Worden urodził się 7 lutego 1932 r. W Jackson w stanie Michigan. Został powołany do Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point, którą ukończył w 1955 r. Uzyskał tytuł magistra inżyniera astronautycznego / lotniczego i inżynierii oprzyrządowania na Uniwersytecie Michigan w 1963 r. W 1971 r. Uniwersytet Michigan przyznał mu honorowy doktorat z inżynierii astronautycznej.

Zanim został astronautą, Worden był instruktorem w Aerospace Research Pilots School. Służył także jako pilot i oficer zbrojeniowy od marca 1957 r. Do maja 1961 r. W 95. eskadrze myśliwców w bazie sił powietrznych Andrews w stanie Maryland.


Alfred M. Worden stojący obok samolotu T-38 i pokazujący swój hełm
z namalowaną postacią z kreskówki "Snoopy" (fot. NASA)

Worden był jednym z 19 astronautów wybranych przez NASA w kwietniu 1966 r. Służył jako członek załogi wsparcia astronautów dla Apollo 9 i jako pilot modułu zapasowego dowodzenia dla Apollo 12.

Po opuszczeniu korpusu astronautów Worden przeprowadził się do Ames Research Center NASA w Mountain View w Kalifornii. Był tam starszym naukowcem lotniczym w latach 1972–1973, a następnie szefem działu badań nad systemami do 1975 r.

Po przejściu na emeryturę z czynnej służby w 1975 r. Worden został Prezesem Maris Worden Aerospace, Inc. i był Wiceprezesem BF Goodrich Aerospace Brecksville, Ohio, oprócz innych stanowisk w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Worden napisał kilka książek: zbiór poezji „Hello Earth: Greetings from Endeavour” w 1974 r .; książka dla dzieci „Chcę wiedzieć o locie na Księżyc”, również w 1974 r.; oraz wspomnienie „Falling to Earth” w 2011 roku. Jego zainteresowanie edukowaniem dzieci o przestrzeni kosmicznej doprowadziło do pojawienia się w programie telewizyjnym  „Mister Rogers' Neighborhood”.


Płk Alfred Merrill Worden Gościem Honorowym Wystawy USA na MSPO 2019 (fot. targikielce.pl)

Podczas ubiegłorocznej edycji Salonu MSPO 2019 w Targach Kielce Krajem Wiodącym były Stany Zjednoczone. Gościem Honorowym Wystawy USA był płk Alfred Merrill Worden. Pułkownik wziął udział w uroczystym otwarciu MSPO, podczas którego na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazał polską flagę, która znajdowała się na okołoziemskiej orbicie. Amerykanin spotkał się także z generałem Mirosławem Hermaszewskim – podczas wspólnej konferencji panowie wymienili "kosmiczne" doświadczenia. Podczas pobytu w Kielcach pułkownik znalazł także czas dla młodzieży i spotkał się z uczniami Zespół Szkół Katolickich im Stanisława Kostki. Odpowiadając na pytania  opowiedział między innymi o przygotowaniach do lotu na Księżyc oraz trudach w trakcie misji.

Wszyscy, którzy podczas wizyty pułkownika Wordena mieli okazję posłuchać jego opowieści poczuli się o kilka kroków bliżej gwiazd.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus