Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego niosły pomoc kolejnym poszkodowanym

EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. LPR)

Ostatni tydzień maja to był bardzo pracowity czas dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tylko w minionym tygodniu 21 śmigłowców LPR wykonało 216 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika13" z Wrocławia. Druga pod względem ilości lotów była załoga "Ratownika8" z Olsztyna, która wykonała tylko o jeden lot mniej.

Do zadań jak zawsze włączana jest załoga Piaggio P180 Avanti. W ubiegłym tygodniu załoga tego samoloty wykonała jeden wylot (transport międzyszpitalny). Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 217 lotów. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych.

Od 1 czerwca do floty niosącej ratunek dołączyła załoga śmigłowca na lotnisku w podkoszalińskim Zegrzu Pomorskim, gdzie znajduje się sezonowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

LPR przekazało też dobrą wiadomość dotyczącą staranowania ogrodzenia i uderzenia przez samochód w rozdzielnicę elektryczną bazy HEMS w Zielonej Górze, czego efektem było zniszczenie głównej skrzynki elektrycznej. Uniemożliwiło to zadysponowanie śmigłowca ratunkowego.

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze odnalazła już sprawcę, który zniszczył główną skrzynkę elektryczną. – Dziękujemy za podjęte czynności i szybką reakcję – wyrażają wdzięczność przedstawiciele LPR. – Podziękowania należą się również wam, społeczności, która tworzy ten fanpage i udostępniała piątkowy post oraz pomagała ustalić osobę odpowiedzialną za zniszczenia – dodają.

Na początku maja LPR podzieliło się informacją o możliwości wykorzystania śmigłowców wojskowych, Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (LZPR) do transportu chorych z podejrzeniem lub rozpoznanym zakażeniem koronawirusem.

LZPR mogą być dysponowane przez Centrum Operacyjne LPR (przy współpracy z ARCC w PAŻP), dlatego też Obserwer LPR został wzbogacony o lokalizacje baz wojskowych.

Poniżej można zobaczyć przygotowaną symulację zadysponowania LZPR do transportu międzyszpitalnego.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus