Zabytki Nieba – filmowa historia polskich szybowców i samolotów

Zabytki nieba

Na popularnym portalu społecznościowym Youtube została udostępniona seria filmików o tematyce skupionej wokół historii polskich konstrukcji lotniczych. Przeszłość niektórych z nich może zaskoczyć nawet osoby, które miały okazję wylaszować się na dany typ.

Co tydzień, w każdy wtorek, powstaje nowy odcinek, a ich autor podkreśla, że tworzy je bezinteresownie w ramach misji rozpropagowania historii polskiego lotnictwa. Wiedza zawarta na kanale Zabytki Nieba może być przydatna m.in. dla młodego lotniczego pokolenia, które z reguły nie ma czasu, żeby szukać tego typu informacji. Udostępnione materiały obejmują historię szybowców i samolotów z minionej epoki.

Zobacz zwiastun kanału Zabytki Nieba:


Dotychczas ukazały się następujące odcinki:

SZD-9 bis Bocian - szybowiec szkolno-wyczynowy produkowany w różnych wersjach od 1952 roku. Pierwsza część filmu, z którego dowiecie się jak daleko Bociany poleciały z Polski i co wiąże Bociana z wałem przeciwpowodziowym.


WWS-2 Żaba (WWS-2bis Żaba, WWS-2 Żaba II) - polski szybowiec do szkolenia podstawowego metodą jednosterową z 1937 roku. Z filmu dowiecie się co czyniło go lepszym od motocykla i gdzie jeden z egzemplarzy przeleżał wojnę.


IS-4 Jastrząb, szybowiec akrobacyjny. Z filmu dowiecie się jak szybko da się lecieć bez silnika, i jakie znaczenie ma malowanie szybowca.


PWS-101 i PWS-102 - przedwojenne szybowce wysokowyczynowe. Z filmu dowiecie się jak producent reklamował szybowiec i czym wsławił się Tadeusz Góra.


Nasze dwie pasje jednego dnia - samoloty, szybowce i zabytkowe samochody na lotnisku Pobiednik Wielki. Dzień otwarty Aeroklubu Krakowskiego 2017.

Źródło: Zabytki Nieba
comments powered by Disqus