XVIII Grudziądzkie Zawody Balonowe zakończone

W dniach 13-15 maja 2021 r. zostały rozegrane XVIII Grudziądzkie Zawody Balonowe zorganizowane przez Grudziądzki Klub Balonowy oraz Aeroklub Nadwiślański. Po raz osiemnasty na miejscowym niebie można było zobaczyć kolorowe balony na ogrzane powietrze. Podczas imprezy zmagało się blisko dwadzieścia drużyn z całej Polski, a wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Macieja Glamowskiego, Prezydenta Grudziądza.

W tej edycji zawodów udział wzięli m.in. Joanna Biedermann pilotka, Mistrzyni Świata i wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w szybownictwie czy Jacek Bogdański, zdobywca Pucharu Gordona Bennetta z 2018 r. Sędzią zawodów był Witold Filus zdobywca Balonowych Pucharów Polski, sześciokrotny Mistrz Polski, Wicemistrz Pucharu Europy, laureat wielu prestiżowych międzynarodowych zawodów balonowych.

Po grudziądzkim niebie latały balony z całej Polski. Baloniarze startowali zarówno nad ranem, jak i w godzinach wieczornych. Zawody były rozgrywane w Grudziądzu i na lotnisku w Lisich Kątach.

Zawodnicy startowali z różnych miejsc określonych w danej konkurencji. Start do ostatniej konkurencji odbył się z okolic Jeziora Tarpno. W sumie podczas trzech dni zawodów udało się rozegrać 11 konkurencji.

Pierwsze miejsce na podium zajął Tomasz Filus z Sosnowca, który zdobył 9871 punktów. Drugie miejsce zajął Mirosław Kowalski, pilot Aeroklubu Leszczyńskiego, z wynikiem 9459 punktów. Trzecie miejsce wywalczył Jakub Dziedziak z Mościckiego Klubu Balonowego, który zdobył 7919 punktów.

Gratulujemy zwycięzcom!

Pełne wyniki:

Wczoraj popołudniowym lotem, po jedenastej konkurencji udało się nam zakończyć z sukcesem zawody mimo przeciwności wynikających z pandemii. Było to wydarzenie pierwszy raz o tak dużym wydźwięku medialnym. Dzięki ciężkiej pracy (od rana do rana!) osób odpowiedzialnych za kontakty z redakcjami i przedstawicielami bardzo wielu redakcji udało się nam odpowiednio nagłośnić tak widowiskową imprezę. Otrzymaliśmy w dzięki temu ogromną liczbę zapytań i informacji od osób obserwujących zawody. Niestety pośród wielu większości pozytywnych reakcji było także wiele uwag krytycznych. Doszliśmy do wniosku, że zbyt mało jeszcze jest informacji na temat specyfiki samego sportu balonowego. Niezrozumienie pewnych zasad rządzących lotem balonu spowodowało pretensje osób przyjeżdżających do Lisich Katów i czekających na "pokaz balonów". W przyszłości będziemy starali się jeszcze bardziej wyjaśnić i informować wszystkich "jak balon działa". Dziękujemy! – mówią organizatorzy.

Wkrótce czas na kolejne podniebne wyzwania. Wiosną 2023 roku przez pięć dni po grudziądzkim niebie będzie latało mnóstwo kolorowych balonów z całego świata! Grudziądz będzie gospodarzem Międzynarodowych Mistrzostw Świata Juniorów w lotach balonem. W mieście zamelduje się około 70 załóg. To będzie kolejna okazja do podziwiania podniebnych zmagań pilotów oraz wyjątkowa okazja do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć z kolorowymi statkami powietrznymi w tle.