Przejdź do treści
Źródło artykułu

Władze Warszawy zlecają zmierzenie hałasu na lotnisku Babice

Prezydent Warszawy wydała decyzję administracyjną odnośnie przeprowadzenia przez 12 miesięcy pomiarów hałasu w czterech dodatkowych punktach w okolicach lotniska na Babicach. Postępowanie to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Ciche Niebo nad Warszawą, które twierdzi, że wokół obiektu przekraczane są normy hałasowe.

Trzy z czterech tych punktów ma się znajdować na terenie przebywania dzieci i młodzieży, gdzie norma dzienna wynosi 55 dB, a w dotychczasowych miejscach pomiaru 60 dB. Tym samym liczba punktów pomiarowych wzrośnie na rok z dwóch do sześciu.

Jak podkreśla Stowarzyszenie na swoim profilu na portalu społecznościowym, zostało ono dopuszczone jako strona w postępowaniu, dzięki czemu może składać wnioski dowodowe i monitorować przebieg postępowania. Dodaje, że nadal się toczą dwa inne postępowania w sprawie Lotniska.


W uzasadnieniu Ratusz argumentuje, iż większość wskazanych lokalizacji punktów monitoringu hałasu pochodzącego z lotniska Warszawa-Babice położonych jest na terenach, dla których zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r., w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. z 2014 r., poz 112), obowiązują najniższe dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku, tj. na terenach związanych ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży i wynoszą w odniesieniu do jednej osoby 55 dB dla pory dnia i 45 dB dla pory nocy.

Wyniki prowadzonych przez okres 12 miesięcy pomiarów poziomów hałasu wprowadzanego do środowiska przez starty, lądowania i przeloty statków powietrznych operujących na lotnisku Warszawa-Babice mają pomóc jednoznacznie stwierdzić czy w związku z działalnością przedmiotowego lotniska dotrzymywane są dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku określone rozporządzeniem w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.

Dodatkowe punkty pomiarów zostaną zlokalizowane jak poniżej:

  • na terenie związanym ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży przy ul. Włościańskiej 6
  • na terenie związanym ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży przy ul. Klaudyny 10
  • na terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej w rejonie ulic Loteryjki, Estrady i Wółczyńskiej
  • na terenie związanym ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży przy ul. Kochanowskiego 9 lub 9A

Pełny tekst Decyzji nr 2/OŚ/2017 Miasta Stołecznego Warszawy dostępny jest tutaj (link)


Przypomnijmy, iż 3 listopada 2016 r., w gmachu Sejmu w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji do Spraw Petycji, która zajęła się m.in. petycją Stowarzyszenia „Ciche niebo nad Warszawą” wnioskującego o ograniczenie działalności lotniska Warszawa Babice. Organizacja postulowała o wprowadzanie zakazu wykonywania przez statki powietrzne lotów szkoleniowych i treningowych nad osiedlami i innymi skupiskami ludności oraz w bezpośredniej ich bliskości.

Co istotne dla środowiska lotniczego, petycja została odrzucona i uznana za bezprzedmiotową. Ważne stanowisko w jej kwestii przedstawił Piotr Goździk, wiceprezes ds. Infrastruktury Lotniczej Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Marek Kachaniak, Dyrektor Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.


Czytaj również:
Jaka przyszłość lotniska na Babicach? Kolejne próby ograniczenia działalności obiektu...
Sejmowa Komisja zajęła się kwestią ograniczenia działalności lotniska Babice 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony