Udane lądowanie An-32 IAF bez koła podwozia głównego (film)

Lądowanie An-32 bez koła podwozia głównego, fot. youtube

Prezentując swoje umiejętności  i stalowe nerwy, porucznik lotnictwa indyjskich sił powietrznych (IAF) Gunadnya Kharche z powodzeniem wylądował samolotem transportowym An-32 ze złożonym jednym z kół podwozia głównego.

Do incydentu doszło 6 lutego 2012 r., w bazie Sił Powietrznych Sulur w Tamil Nadu, ale wideo przybliżające sekwencję wydarzeń upubliczniono w serwisie Livefist dopiero kilka dni temu. Na filmie można usłyszeć osobę mówiącą, iż drzwi lewej komory podwozia głównego są tylko częściowo otwarte i przez to koła nie można wypuścić.

Następnie można zobaczyć, jak An-32 podchodzi do lądowania i przyziemia na pasie startowym na prawym kole. W dalszej części dobiegu lewe skrzydło styka się z ziemią, powodując, że samolot szybko hamuje i zatrzymuje się na nieutwardzonej nawierzchni. Szczęśliwie w zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a sama konstrukcja została w niewielkim stopniu uszkodzona. Kilka  miesięcy później, Kharche otrzymał za ten wyczyn wysokie odznaczenie państwowe. W indyjskich siłach powietrznych wykorzystywanych jest ok. 100 egzemplarzy samolotu An-32.

Film dokumentujący przebieg zdarzenia:

Źródło: swarajyamag.com
comments powered by Disqus