Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów oraz Ostrów Glide rozegrane

W dniach 14-25 sierpnia 2020 r., na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie, rozegrane zostały Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasach Klub A i Klub B oraz Ostrów Glide - Regionalne Zawody Szybowcowe w klasie Klub A.

Do Ostrowa Wielkopolskiego przyjechało 42 pilotów, by rywalizować o medale. 14 sierpnia był dniem treningowym. Pogoda pozwoliła na ciekawe loty. Następnego dnia zawodnicy czekali na poprawę sytuacji przed pierwszą konkurencją. Jednak ostatecznie konkurencja została odwołana.

16 sierpnia zapowiadał się piękny lotny dzień. Zawodnicy szykowali się do lotów. Task setter przygotował konkurencję obszarową. W sumie piloci polecieli pięć konkurencji obszarowych i cztery prędkościowe. Ostatnia konkurencja w dniu 25 sierpnia w jednej z klas zmieniła wszystko.

26 sierpnia odbyła się ceremonia zakończenia Mistrzostw i wręczenie medali. Zwycięzcą Szybowcowych Mistrzostw Polski Juniorów w klasie Klub A został Maciej Kowalski (Aeroklub Kielecki), który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej po drugie konkurencji i nie oddał go do końca zawodów. Maciej lecąc szybowcem Jantar Std 3 zdobył łącznie 6.259 punktów. Drugie miejsce na podium zajęła Kinga Tchorz (Aeroklub Nadwiślański) gromadząc 6.225 punktów. Trzecie miejsce zajął Wiktor Łaciński (Aeroklub Ostrowski) z wynikiem 5.990 punktów. Pełne wyniki SMPJ klub A TUTAJ.

Podium SMPJ klub A (fot. Martn Levitzky)

Zwycięzcą Szybowcowych Mistrzostw Polski Juniorów w klasie Klub B został Michał Okoń (Aeroklub Ziemi Zamojskiej). Michał lecąc szybowcem Astir CS Jeans prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął dopiero w przedostatniej konkurencji. Zdobył 4.647 punktów. Drugie miejsce zdobył Ernest Pinkiewicz (Aeroklub Kielecki), który prowadził do przedostatniej konkurencji. Ernest zdobył 4.232 punkty. Trzecie miejsce na podium należy do Kordiana Sitko (Aeroklub Opolski). Jego wynik to 4.172 punkty. Pełne wyniki SMPJ klub B TUTAJ.

Podium SMPJ klub B (fot. Martn Levitzky)

Zwycięzcą Ostrów Glide - Regionalnych Zawodów Szybowcowychw klasie Klub A został Maciej Całka (Aeroklub Ostrowski). Maciej, lecąc szybowcem Jantar Std 3 WL, prowadzenie objął dopiero w ostatniej konkurencji. Łącznie zdobył 5.694 punkty. Drugie miejsce na podium zajął Jakub Puławski (Aeroklub Ostrowski) z wynikiem 5.635 punktów. Trzecie miejsce zdobył Marcin Szymura (Aeroklub ROW Rybnik) z wynikiem 5.450 punktów. Pełne wyniki OSTRÓW GLIDE klub A TUTAJ.

Podium OSTRÓW GLIDE klub A  (fot. Martn Levitzky)