SkyDemon zintegrowany z polskim AUP

Integracja SkyDemon z AUP, fot. SkyDemon

Twórcy aplikacji SkyDemon, która jest kompleksowym rozwiązaniem do planowania lotów VFR i oprogramowaniem wspierającym nawigowanie, poinformowali, że narzędzie to zostało zintegrowane z polskim AUP.

Dzięki nowej funkcjonalności, piloci będą mogli sprawdzić czy dana strefa jest aktywna czy nie, na podobieństwo wizualizacji dostępnych na stronie airspace.pansa.pl Zobrazowanie zajętości przestrzeni powietrznej (AUP) w najnowszej wersji SkyDemon jest aktywne dla krajów, które publikują te informacje. Załączony zrzut ekranu pokazuje wiele stref TRA i TSA aktywowanych przez AUP w Polsce. Wszystkie one zobrazowane są pomarańczowymi zarysami.

Dane AUP będą wyświetlane w podziale na dzień obecny i kolejny i w razie potrzeby okresowo aktualizowane. Obecnie są one dostępne dla Polski, Szwecji, Czech, Austrii, Norwegii, Słowacji, Finlandii i Bułgarii.


Wiele krajów nie korzysta z AUP, ale publikuje informacje o zamknięciach przestrzeni w NOTAM (dlatego w Skydemon mają być pokazane tylko te, gdzie piloci mogą samodzielnie korzystać z AUP). Z kolei niektóre państwa do aktywacji przestrzeni powietrznej wykorzystują kombinację AUP i NOTAM.


Jak akcentują twórcy SkyDemon, mają oni nadzieję, że w przyszłości europejskie kraje ujednolicą swoje procedury, a ich biuletyny AUP będą publikowane na bieżąco i jak najczęściej. Należy podkreślić, iż integracja Skydemon i AUP może być wielką wartością dla polskich pilotów, a także europejskich, zwłaszcza zza zachodniej granicy, którzy często przylatują do Polski. 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus