Saudi Hawks po raz pierwszy w Polsce na LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow

Saudi Hawks - pokaz (fot. LOTOS Gdynia Aerobaltic/FB)

Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznej edycji pokazów LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow, które odbędą się w dniach 16-18.08.2019 r. Areną imprezy jest niebo nad Zatoką Gdańską przy plaży miejskiej w Gdyni oraz niebo nad lotniskiem Gdynia-Kosakowo.

10 sierpnia, kilka minut po godzinie 13 w Gdyni wylądowało osiem zielonych BAE Hawk, a w nich elita saudyjskiego lotnictwa – Saudi Hawks, jeden z najlepszych zespołów akrobacyjnych na świecie. Powitało ich słońce i chłodny wiatr. Ale i tak piloci chwalili pogodę.

Przylot reprezentantów Królestwa Arabii Saudyjskiej do Polski to ogromnie złożone logistycznie przedsięwzięcie, o czym świadczyć może chociażby ilość transportowych statków powietrznych, które przybyły do Gdyni z personelem technicznym na pokładzie, ładunkami, pakunkami i specjalistycznym sprzętem dedykowanym do zabezpieczenia pokazu Zespołu z Półwyspu Arabskiego! 11 sierpnia C-130 Hercules a 12 sierpnia Boeing 737-505 oraz AN-12!

Przez kilka dni lotnicy z Arabii Saudyjskiej mają zaplanowane liczne aktywności. Najważniejsza z nich, to spektakularny przelot nad Warszawą, który odbył się dziś, 14 sierpnia o godzinie 14:00. To było ich przywitanie z Polską, w której są pierwszy raz.


(fot. LOTOS Gdynia Aerobaltic/FB)

Grupa Saudi Hawks Aerobatic powstała 21 lat temu jako 88. Eskadra. Stacjonuje w bazie lotniczej imienia króla Abd al-Aziza w Dhahranie. Piloci latają samolotami odrzutowymi BAE Hawk Mk.65 i 65A. Ich pierwszy pokaz odbył się w styczniu 1999 roku w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, w ramach obchodów 100-lecia Arabii Saudyjskiej. Pierwszy pokaz w Europie – dopiero w 2011 roku w Zeltweg. Od tamtej pory zespół kilkukrotnie wizytował europejskie pokazy lotnicze – RIAT, Sanicole, Dni NATO – ale jego występy w naszej części świata ciągle są rzadkością. Od tamtego czasu ich kunszt podziwiali widzowie wielu imprez, w tym prestiżowego Royal International Air Tattoo w RAF Fairford w Wielkiej Brytanii. Pokazy saudyjskiego zespołu często są porównywane z brytyjskim Red Arrows. Ale nie tylko dlatego, że emerytowani brytyjscy piloci pomagają w przygotowaniach swoim kolegom z Arabii. Oba zespoły wykorzystują samoloty Hawk.

Pokazy zespołu Saudi Hawks w Gdyni będą jedynymi pokazami tej grupy w Europie w 2019 roku!

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus