Samolot TS-11 "Iskra" trafi do Otwocka

Projekt pomnika "Biało-Czerwonej Iskry Pajórka i Oliwy" w Otwocku (fot. Niebo bez granic/FB)

Jak poinformował Urząd Miasta, samolot Iskra przyleci na stałe do Otwocka.

Wniosek złożony przez Urząd Miasta Otwocka dotyczący przekazania samolotu szkolno-treningowego Iskra z zasobów Wojska Polskiego został pozytywnie rozpatrzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej: "Nastąpi nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego Skarbu Państwa będącego we władaniu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, niewykorzystywanego do realizacji ich zadań, podmiotom wymienionym w art. 91. ust. 1. ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Nr 7/2020/BdsPZŻR).".

Otrzymaliśmy wspaniałą informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o "nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego Skarbu Państwa będącego we władaniu jednostek organizacyjnych podległych Panu Mariusz Błaszczak – Ministrowi Obrony Narodowej (…)", co oznacza, że egzemplarz niedawno wycofanych z użytkowania samolotów szkoleniowych TS-11 Iskra, trafi do Otwocka – mówi z zadowoleniem Jarosław Margielski, Prezydent Otwocka.

Samolot będzie wykorzystany jako miejsce pamięci śp. mjr Tomasza Pajórka i śp. mjr Mariusza Oliwy, którzy zginęli 11 listopada 1998 r. W tym dniu obaj piloci wczesnym popołudniem wystartowali TS "Iskra" na swój, jak się okazało, ostatni lot. Miał on być częścią pokazu na defiladzie z okazji Święta Niepodległości. Iskra wystartowała z lotniska w Mińsku Mazowieckim, lot rozpoczął się w bardzo złych warunkach atmosferycznych. Po kilku minutach maszyna spadła pod Otwockiem w lesie, a obaj piloci zginęli na miejscu.

Przypomnijmy, że idea powstania Społecznego Komitetu Budowy "Pomnika Biało-Czerwonej Iskry" została przedstawiona 15 czerwca 2019 r. na spotkaniu mieszkańców Otwocka z Prezydentem miasta Jarosławem Margielskim i Wicestarostą powiatu Krzysztofem Kłóskiem przez Filipa Idzikowskiego, twórcę projektu "Niebo bez Granic". A w dniu 18 września 2019 r., Rada Miasta Otwocka jednogłośnie przyjęła uchwałę o budowie Pomnika "Biało-Czerwonej Iskry" w Otwocku.

Pomysłodawcą projektu jest Pan Filip Idzikowski, autor patriotycznego projektu "Niebo bez granic", który wraz z Prezydentem Otwocka Jarosławem Margielskim od dwóch lat czynili starania, aby samolot został ściągnięty do Otwocka.

Mamy wstępnie określone lokalizacje, w których pomnik zostanie zainstalowany, wytypowane wraz z Radnymi i Panem Filipem Idzikowskim, o szczegółach będziemy informowali niebawem – dodaje Jarosław Margielski.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus