Relacja ze spotkania w KKSL z muzealnikiem Lesławem Wilkiem

Spotkanie KKSL

Jak wcześniej zapowiedziano, w czwartek 1 marca br. w klubowej Sali Tradycji i Historii Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa gościł miłośnika historii, muzealnika Pana Lesława Wilka z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pół Bitewnych w Krośnie. Inicjatorem zaproszenia muzealnika w imieniu zarządu klubu był sekretarz KKSL Zygmunt Bąk. Spotkanie, cieszyło się dużym zainteresowaniem miłośników lotnictwa, licznie przybyłych pomimo mroźnego marcowego wieczoru.

Pierwsze spotkanie otwarte w obszernym temacie „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna” dotyczyło eksploracji miejsca katastrofy bombowca nurkującego Junkers Ju-87 Stuka z 11 lutego 1944 okresu II wojny światowej. Przedstawiona przez Pana Lesława Wilka relacja słowna z akcji wydobycia elementów konstrukcji samolotu, poparta wizualizacją bardzo sugestywnie trafiła do słuchaczy marcowego wieczoru. A listopadowe sobotnie popołudnie 2015 r. w Krościenku Wyżnym stało się niemym świadkiem ekshumacji rumuńskiego 23-letniego pilota sierż. sztab. Joan’a Clop’a.

Jego ciało na głębokości ponad 4 metrów pod ziemią czekało 71 lat na godziwy pochówek. Zadbano o to - spoczął na Cmentarzu Wojennym w Dukli. Wydobyte w miejscu katastrofy, m.in. elementy kabiny pilota, w nadzwyczaj dobrym stanie spadochron oraz silnik samolotu można zobaczyć na ekspozycji Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pół Bitewnych w Krośnie.


Spotkanie zakończyło podziękowanie zarządu KKSL złożone wszystkim przybyłym miłośnikom lotnictwa i zaproszenie na kolejne w temacie „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna”. Gościa spotkania, Pana Lesława Wilka uhonorowano specjalnym podziękowaniem Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa „za szczególnie aktywny udział w poszukiwaniu i upamiętnianiu zdarzeń lotniczych na Podkarpaciu w okresie II Wojny Światowej 1939 – 1945”.

Relację zdał: Zygmunt Bąk, sekretarz KKSL

Źródło: Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa
comments powered by Disqus