Rekord świata holu wyciągarkowego na szybowcu pobity w Białej Podlaskiej

Nowy rekord holu wyciągarkowego

2 stycznia, na lotnisku w Białej Podlaskiej został ustanowiony nowy rekord świata długości holu wyciągarkowego. Tego dnia, instruktor Ireneusz Boczkowski z Ośrodka Szkoleniowego BB Aero osiągnął na szybowcu Perkoz wysokość wyczepienia 1852 m.

Tym samym został pobity poprzedni rekord holu, który wynosił 1791 m. Operatorem wyciągarki był Henryk Piontek. Lot został wykonany podczas wyjazdowego obozu szkoły lotniczej BB Aero z Rybnika.

Marian Fijołek, prezes BB Aero powiedział: „Od momentu powstania ośrodka chcieliśmy zacząć wykonywać wysokie hole. Długo szukaliśmy odpowiedniego lotniska i w końcu nam się to udało w Białej Podlaskiej. Do bicia rekordu wykorzystaliśmy wyciągarkę Moto-Hurt, którą trochę udoskonaliliśmy. Teraz jest dostosowana do długich holi, posiada dobrze wyważone bębny i linę kevlarową.

Na lot musieliśmy także uzyskać zgodę PAŻP oraz zarezerwować strefę od GDN do FL145. Oczywiście trzeba było uważać na chmury, dlatego myśleliśmy, że rekord pobijemy wcześniej, ale dopiero teraz wystąpiły odpowiednie warunki atmosferyczne. W grudniu udało nam się wyholować szybowiec na 1650 m. Ogólnie nas interesuje wyciąganie szybowców na holu na wysokość 1350 m, dzięki czemu będziemy mogli na nich prowadzić szkolenie akrobacyjne”.

Film z grudniowych lotów na lotnisku w Białej Podlaskiej:

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus