RadarEU bez danych z Polski!

RadaEU bez Polski

W maju pisaliśmy o praktycznej stronie radareu.cz. Sposób BEZPŁATNEJ wizualizacji danych z CAŁEJ Europy wzbudził nasze zainteresowanie. Polska nie jest odizolowaną wyspą. Jest częścią ekosystemu, stąd zachowanie ciągłości danych jest rzeczą istotną przy podejmowaniu decyzji: "lecieć czy nie lecieć" dla pilotów. Niestety właściciel strony RadarEU nie zdołał porozumieć się z IMGW. Poniżej informacja jaką przesłał internauta w sprawie danych radarowych na czeskiej stronie:

"Bad news today for people in Poland,
IMGW (Poland meteorological institute) as the only one refused to provide their radar data. They threatened us to court, if we will continue to publish their data.
It's really incredible !
Partial coverage of Poland, we were forced to deal with interpolation from radars of neighboring states.
We're really sorry, we do not want to get into trouble.
"

Dziwi nas już od lat stanowisko Instytutu (jedynego w całej Europie) w sprawie danych radarowych w którym model biznesowy zakłada oszczędności na publikowaniu danych niezbędnych do planowania lotu. Podkreślamy, że dziwi nas sposób w jaki IMGW podchodzi do danych radarowych. Oczywiście nie pochwalamy pobierania danych bez zgody ich właściciela.

Niestety sprawa jest dużo bardziej złożona. W najnowszej poprawce do rozporządzenia o osłonie meteorologicznej dla lotnictwa, brak jest założeń dotyczących jakości świadczenia usług (QoS) . Krajowe Towarzystwo Lotnicze AOPA Poland interweniowało w tej sprawie, niestety bez skutku. 

Uwagi KTL AOPA Poland do projektu rozporządzenia w sprawie osłony meteorologicznej

Kolejne uwagi KTL AOPA Poland do projektu rozporządzenia w sprawie osłony meteorologicznej

Powrócimy niebawem do Państwa z odpowiedzią Instytutu Meterorologii i Gospodarki Wodnej. Mamy ogromną nadzieję, że nowy dyrektor do spraw osłony meteorologicznej pomoże nam, lotnikom w rozwiązaniu tego problemu.

Czytaj również: Radary pogodowe z całej Europy na jednej stronie

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus

Komentarze

Używam paru aplikacji meteorologicznych na smartfonie oraz na iPADzie, w tym pogodynki karmionej danymi z IMGW. . Niestety ich prognozy są delikatnie mówiąc nietrafione. Nie potrafią prognozować opadów, zachmurzenia, siły wiatru itp. Jedynie, co jako tako udaje im się prognozować, to temperatura. Pogoda z ICM bije ich na głowę, aktualizowane często i sprawdzalność wysoka.

Zgłaszajmy uwagi na:
http://www.latajmybezpiecznie.org/o-nas/kontakt
loz@ulc.gov.pl
Brak tzw. papieru powoduje, że żaden z urzędników dobrowolnie nie podejmie się choćby próby rozwiązania problemu danych radarowych.

Czy to przypadek?
Raczej nie, coraz częściej tu i tam pojawiają się informacje o niegospodarności, kontrowersyjnych decyzjach,....
Nie tak dawno czytaliśmy o PAŻP, o lotnisku Modlin, itd.
To dlaczego ma być inaczej w IMGW..
Tylko dlaczego nikt z tym nic nie robi
To jest przykre że jesteśmy na równi pochyłej...

http://pimgw.energo24.pl/
.....polecam zajrzec... co za bagno. fuj.

Jak to nie wiecie o co chodzi.. o pieniadze. Na stronie " pogodynka " sa reklamy, i na tym sie zarabia. Za umieszczenie reklam bierze sie pieniadze. Kto bedzie wchodzil na pogodynke obejrzec radar skoro naokolo nas wszyscy maja to za darmo. U nas juz nie ma interesu spolecznego.

Mam juz po dziurki w nosie siganie tych reklam na stronach dla profesionalistow

Chcąc znaleźć jakieś dane na temat finansów IMGW przeczytałem list pracowników.
http://pimgw.energo24.pl/

Czy ktoś z tym coś zrobił?

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. To dlaczego nie ma nigdzie powszechnie dostępnego cennika usług tej instytucji.

Można się załamać albo;

udało się już w przeszłości zorganizować różne, skuteczne protesty w mediach społecznościowych (np nc+). Może ktoś z piszących zna się na tym na tyle żeby coś podobnego zorganizować. Nie wiem jedynie czy jest nas na tyle dużo; ale jeśli uda się zaangażować motocyklistów i pozostałych użytkowników z naszego kraju, powinno zrobić się o tym głośniej. Być może sam RadarEU (np w we współpracy z dlapilota)pomoże w popularyzacji?

Ja wiem, że brak konta na facebook to gorzej niż brak PESEL, ale są takie dziwolągi na świecie.

W USA wyniki badań finansowanych z publicznych pieniędzy są dostępne dla wszystkich i nieodpłatnie. NASA udostępnia wyniki swoich badań w sieci. Prognozy też nie są tajne. Nie wiem czemu w Polsce dane z radarów pogodowych są niejawne. O ile wiem Instytut Magii i Guseł Wszelakich nie jest instytutem prywatnym, a ponieważ finansowanie jest z budżetu państwa to wyniki powinny być dostępne dla wszystkich. Przyznaję nie znam ustawy, która reguluje działalność Instytutu i finansowanie. Być może ustawa zawiera jakieś zapisy, które ograniczają dostęp, ale wówczas należy takie zapisy po prostu zmienić.

Popatrzcie tylko na stronę www IMGW jaka to solidna firma, super itd....
Może czas zweryfikować te puste tytuły..
Megalomania to tak pasuje

Po pierwsze to radary powstały za nasze pieniądze i utrzymywane są za nasze. Po drugie to firma państwowa i dane powinny być dostępne publicznie za darmo.

Polska - żeby innowacja została zniszczona. Wszystkie cywilizowane kraje udostępniają - teraz widać gdzie jest granica cywilizowanej Europy.

Nie jestem lotnikiem ale motocyklistą. Radar bardzo się przydawał.
Kompletnie nie rozumiem decyzji IMGW i włączę się do każdego protestu w tej sprawie.
Myślę, że inni motocykliści też chętnie się skrzykną.

IMGW PIB
drugi człon to Państwowy Instytut Badawczy

i ta instytucja pretenduje do tzw, narodowej służby

WSTYD na Europę Taki zaścianek

Jutro tzw. PIB wydali cos z siebie i będzie git. Wszyscy źli i chciwy tylko poczciwy IMGW PIB jest cacy.
Amen

Usta pełne frazesów o bezpieczeństwie słuszałem od przedstawicieli IMGW a tu co d...
Ale nic to Oni mogą wszystko i tak będa wyznaczeni przez ministra od transportu. Już tego pilnują wszyscy od ULC począwszy poprzez PAŻPowców. A potem lament jak dużo kasiorki garnie IMGW z lotnictwa

Czyli takie bagienko i ochronka.
Gdyby tylko pękła nadęta bańka to byłoby zapewne widać umiejętności co niektórych...
Gdyby tylko przyszło zdobywać nowe rynki zbytu a nie dostawać wszystko na tacy jako monopolista to wtedy okazłoby się jakie są umiejętności co niektórych...
Nie tylko w IMGW PIBBBBBBBBBBBBBB
O i cała prawda

imgw gratulujemy troski o bezpieczeństwo lotów ga

A już sądziłem że IMGW się zmienia.
Pozostało tylko schować się w kącić i czekać kiedy ktoś zacznie myśleć PRO PUBLICO BONO a nie o zaszczytach...
Och ta tzw, Narodowa Służba METEO

Ludzie problemem są decydenci IMGW Ci w Warszawie. W biurach prognoz np. w Krakowie pracują synoptycy lotniczy którzy zawsze udzielają informacji dla pilotów. Tak że pretensje możemy mieć tylko i wyłącznie do zarządzających.

I tylko do nich mamy.

Co za plebs...

Nie wierzę w poprawę z tytułu zmian kadrowych.
Ludzie się zmieniają ale duch w imgw pozostaje ten sam.

Super temat. Zwłaszcza po konferencji BL.

Wszystko przez Tuska

Nie rozumiem o co ten krzyk:
Przecież nawet nazwa "RadarEU" pokazuje, że strona pokazuje dane dla Europy. A Polska to przecież Azja.

:P

Można próbować krytykować na https://www.facebook.com/IMGW.PIB
Ale mój komentarz usunęli po 5 minutach.

To napisać skargę do Ministra Środowiska przedstawiając całą sytuację a podobnie jak z ULC Minister zrobi nieco porządku w IMGW i zrobi kontrolę.

Warto tez napisać do Komisji Europejskiej bys ie zastanowiła nad finansowaniem tego badziewia.

Niestety ale prognozy tej pseudoinstytucji sa najgorsze w Europie, już serwery brazylijskie na Polskę lepiej przewidują pogodę niż to nepotyczne IMGW. Dlatego korzystamy nie tylko z radarów ale z prognoz czeskich i słowackich.

A Pan Dyrektor IMGW to Vice Szef WMO Światowej Organizacji Meteo.
Panie Dyrektorze nie wierzę, aby Pan tak utytułowana osoba, znana na forach międzynarodowych doprowadziła do takiej sytuacji. A może się mylę....???

Dyrekcja IMGW przypomina mi nieco PAŻP. Mimo, że jest finansowana z Budżetu Państwa zachowuje się jak w prywatnym folwarku. Chyba pora na poważne zmiany kadrowe.

"Oczywiście nie pochwalamy pobierania danych bez zgody ich właściciela."

ZARAZ, ZARAZ... ale przepraszam - jakiego właściciela??? Instytut jest jednostką państwową, opłacaną z naszych podatków - jakim więc prawem rości sobie prawo do wyłączności do dysponowania publikowanymi przez siebie danymi? Te dane są własnością podatników i jako taka, powinny być z zasady udostępniane komukolwiek, w jakimkolwiek celu jako własność publiczna...

Od 3 dni mam zainstalowany Radar.eu i podczas lotu ze Szczecina na piknik w Oleśnicy wspaniale mnie prowadził między silnymi opadami. Wracam cały i szczęśliwy do domu włączam komputer i czytam że ktoś z IMGW chce nam zabrać to narzędzie planowania lotów. Panie, Panowie z IMGW polscy piloci proszą o opamiętanie! Te dane mogą ratować nasze życie!

Popisac sie potrafimy ... czy ciegle musimy sie za siebie wstydzic ?? ... Dla mnie ten typ z IMGW co straszy sadem Radareu to najzwyklejszy .....kretyn a tacy nami rzadza i decyduja o tym co i jak mamy robic .

OT
Ostatnio do nas przyjechał Pan z ULC w celu sprawdzenia zabudowy radiostacji przenosnej :) pokonał 1000 km samochodem z dieta i hotelem aby sprawdzic , ze Becker stoi na parapecie okna :) .....

Tak to własnie wyglada ..

IMGW jest państwową instytucją finansowaną z naszych podatków. Powinna obowiązywać zasada: za usługi państwowe, szczególnie te decydujące o bezpieczeństwie, płacę tylko raz, w podatkach. Ta sytuacja jest skandaliczna.

Przeciez to jest chyba jakas kpina. Mam nadzieje, że przynajmniej jakiś idiota odpowiedzialny za blokowanie tych danych poniesie solidne konsekwencje. Niestety żyjemy w kraju, w który każdy matoł po objeciu wyzszego stołka musi pokazac swoją wyższość nad innymi. Bo na co komu bezpieczeństwo w powietrzu. Najważniejsze to pokazać, że jestesmy INSTYTUCJĄ, która ma wiecej do gadania niż zwykły TY. Liczę tylko, że jest w tym IMGW ktoś, kto ma jeszcze troche mózgu i udostępni te bardzo przydatne dane publicznie. Jeszcze raz gratuluje IMGW. Właśnie pokazaliście szczyt swojej ignorancji.

Po raz kolejny dziwi mnie w jak prymitywnym i zacofanym kraju przyszło nam żyć. Wielka szkoda bo radar był niezastąpiony... No ale cóż polscy urzędnicy zawsze będą nam pilotom utrudniać latanie bo przecież po co cokolwiek ułatwiać jak można złośliwie zaszkodzić, chora mentalność!!!

Nie od dziś jest mi wstyd za to państwo!

Podobnie jest w sytuacji gdy dzwonimy na Kasprowy Wierch zapytać o wiatr podczas fali.
Pracownik mówi ze nie może takich informacji podawać. I kieruje pod numer 0 700 IMGW gdzie minuta połączenia to 7zł. Normalnie złodziejstwo państwowej instytucji.!!!!!

Człowieku, dzwoń do biura prognoz w Krakowie. +48 12 6398 151. Nikt Ci nie odmówi udzieleni informacji. Wierzcie lub nie, ale nie wszyscy są tam do dupy. ;-/

p.

Polska!

Teraz mapa dokładnie obrazuje do której części europy należymy. Gratulacje dla urzędników za właściwe decyzje!