Przejdź do treści
Źródło artykułu

RadarEU bez danych z Polski!

W maju pisaliśmy o praktycznej stronie radareu.cz. Sposób BEZPŁATNEJ wizualizacji danych z CAŁEJ Europy wzbudził nasze zainteresowanie. Polska nie jest odizolowaną wyspą. Jest częścią ekosystemu, stąd zachowanie ciągłości danych jest rzeczą istotną przy podejmowaniu decyzji: "lecieć czy nie lecieć" dla pilotów. Niestety właściciel strony RadarEU nie zdołał porozumieć się z IMGW. Poniżej informacja jaką przesłał internauta w sprawie danych radarowych na czeskiej stronie:

"Bad news today for people in Poland,
IMGW (Poland meteorological institute) as the only one refused to provide their radar data. They threatened us to court, if we will continue to publish their data.
It's really incredible !
Partial coverage of Poland, we were forced to deal with interpolation from radars of neighboring states.
We're really sorry, we do not want to get into trouble.
"

Dziwi nas już od lat stanowisko Instytutu (jedynego w całej Europie) w sprawie danych radarowych w którym model biznesowy zakłada oszczędności na publikowaniu danych niezbędnych do planowania lotu. Podkreślamy, że dziwi nas sposób w jaki IMGW podchodzi do danych radarowych. Oczywiście nie pochwalamy pobierania danych bez zgody ich właściciela.

Niestety sprawa jest dużo bardziej złożona. W najnowszej poprawce do rozporządzenia o osłonie meteorologicznej dla lotnictwa, brak jest założeń dotyczących jakości świadczenia usług (QoS) . Krajowe Towarzystwo Lotnicze AOPA Poland interweniowało w tej sprawie, niestety bez skutku. 

Uwagi KTL AOPA Poland do projektu rozporządzenia w sprawie osłony meteorologicznej

Kolejne uwagi KTL AOPA Poland do projektu rozporządzenia w sprawie osłony meteorologicznej

Powrócimy niebawem do Państwa z odpowiedzią Instytutu Meterorologii i Gospodarki Wodnej. Mamy ogromną nadzieję, że nowy dyrektor do spraw osłony meteorologicznej pomoże nam, lotnikom w rozwiązaniu tego problemu.

Czytaj również: Radary pogodowe z całej Europy na jednej stronie

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony