Pracowity tydzień załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, fot. Sebastian Elijasz

Wakacje w pełni. A tymczasem ubiegły tydzień to był bardzo pracowity czas dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tylko w minionym tygodniu 22 śmigłowce LPR wykonały 278 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych – dokładnie tyle samo co tydzień wcześniej. Z tego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika3" z Gdańska, która startował na pomoc 21 razy. Taki wynik może mieć związek z wakacyjnym wypoczynkiem na Pomorzu.  Zdarzały się dni, że śmigłowiec wrócił do bazy w Rębiechowie i od razu był wzywany do kolejnej misji.

Drugi wynik pod względem ilości lotów odnotowała załoga "Ratownika10" z Sanoka, która wykonała 18 lotów. Trzecia pod względem liczby udzielonych pomocy jest załoga Gliwic, Krakowa, Szczecina oraz Wrocławia. Wszystkie cztery wykonały po 17 lotów.

Do zadań jak zawsze włączana jest załoga Piaggio P180 Avanti. W ubiegłym tygodniu załoga tego samoloty wykonała cztery wyloty (transport międzyszpitalny) – o pięć miej w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 282 loty. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych.

Piloci i członkowie załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego niosący pomoc poszkodowanym systematycznie odbywają szkolenia w symulatorze lotów.

Symulator to rzeczywistej wielkości replika przyrządów, paneli i urządzeń sterowania znajdujących się w EC135. Zainstalowano w nim wszystkie urządzenia i programy komputerowe potrzebne do odwzorowania śmigłowca w warunkach naziemnych i powietrznych.

Podczas sesji istnieje możliwość przeprowadzania ćwiczeń w różnych wariantach (zespołowych, pogodowych, sytuacje awaryjne). Nadzór prowadzi instruktor, który kontroluje i utrudnia działania pilotom poprzez np. zmianę warunków pogodowych czy wprowadzenie usterek śmigłowca.

Misją LPR jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności. Dlatego LPR zależy, aby jego załogi były przygotowane na każdą ewentualność!

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus