Przejdź do treści
EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - na śniegu (fot. LPR)
Źródło artykułu

Pracowity pierwszy kwartał Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało pierwszy kwartał 2020 roku. Załogi LPR wykonały w I kwartale tego roku 1911 misji, w tym:
•  1520 lotów do zdarzeń,
•  391 transportów międzyszpitalnych.

Latamy by ratować i jesteśmy dumni, że mimo epidemii udaje nam się utrzymać gotowość operacyjną, czyli nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują. Nie byłoby to możliwe bez poczucia odpowiedzialności, ogromnego zaangażowania, wysiłku i determinacji Pracowników LPR – mówią członkowie załóg ratowniczych.

Tylko w ubiegłym tygodniu 21 śmigłowców LPR wykonało 137 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało do załogi "Ratownika13" z Wrocławia. Do zadań włączana jest załoga Piaggio P180 Avanti. W ubiegłym tygodniu załoga tego samolotu wykonała 3 wyloty (transport międzyszpitalny). Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych.

W obliczu pandemii koronawirusa warto też powiedzieć kilka słów na temat dezynfekcji statków powietrznych. Załogi śmigłowców EC135 i samolotu Piaggio P180 Avanti Lotniczego Pogotowia Ratunkowego częściej mają do czynienia z procedurami związanymi z dezynfekcją. Uzgodnienie ich modyfikacji najczęściej wymaga konsultacji np. z producentem danego statku powietrznego lub jego elementów, tak, aby mieć pewność, że żadne z rozwiązań nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo. Z tego powodu, wykorzystywane są wyłącznie wybrane materiały dezynfekujące.

Po transporcie pacjenta z podejrzeniem lub rozpoznaniem zakażenia SARS CoV-2 zalecenia są szczególne.

Czy wiecie, że jeśli doszło do skażenia powierzchni w śmigłowcu materiałem organicznym, to trzeba niemal rozebrać kabinę na części pierwsze? Wymontowywane są wówczas fotele, sprzęt medyczny, platforma noszy oraz przedział bagażowy.

Po dokonaniu dezynfekcji, statek powietrzny przez kilkadziesiąt godzin "odbywa" kwarantannę – ograniczona jest jego gotowość wyłącznie do transportu osób zakażonych, tak, aby nie narażać innych pacjentów oraz załóg.

Dlatego ratownicy LPR ponawiają apel, aby wzywając pomoc jeszcze przed osobistym kontaktem z personelem medycznym koniecznie poinformować: o wszystkich występujących objawach, jeżeli zdiagnozowano u Ciebie COVID-19 lub objęto Cię kwarantanną/nadzorem epidemiologicznym, jeżeli miałeś (potencjalny) kontakt z osobą zakażoną, jeżeli miałeś (potencjalny) kontakt z osobą objętą kwarantanną/nadzorem epidemiologicznym, jeżeli niedawno wróciłeś z miejsc gdzie występuje koronawirus lub miałeś kontakt z osobami, które z tych terenów wróciły.

Pamiętajmy, aby dbać o tych, którzy niosą nam pomoc – bez medyków nie damy rady !

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony