Przejdź do treści
Balon widokowy nad Krakowem (fot. balonwidokowy.pl)
Źródło artykułu

Postępowanie w sprawie zniszczenia balonu widokowego w Krakowie

Prokuratura Rejonowa Kraków – Podgórze w Krakowie, nadzoruje prowadzone przez Komisariat Policji V w Krakowie postępowanie w sprawie zniszczenia w dniu 13 czerwca 2020 roku w Krakowie balonu widokowego.

Zdarzenie zakwalifikowane zostało wstępnie z art. 160 § 1 k.k. i prowadzone jest w kierunku ustalenia, czy doszło do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nieustalonych jak dotąd osób.

Przypomnijmy, że 13 czerwca 2020 r. balon widokowy rozpoczął loty z pasażerami o godzinie 10:19, które zostały wstrzymane o godz. 12:28 z powodu wzrastającego wiatru uniemożliwiającego bezpieczne wykonywanie lotów.

Jak czytamy w komunikacie Spółki organizującej loty widokowe "balon został zabezpieczony zgodnie z dostępnymi modelami prognoz i procedurami wynikającymi z instrukcji użytkowania w locie, zatwierdzonej przez Producenta balonu oraz  Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Około godziny 18:10 nad Krakowem powstała komórka burzowa z towarzyszącym jej silnym prądem zstępującym, tzw. downburst (microburst). Jest to zjawisko często mylone z trąbami powietrznymi i bardzo trudne do przewidzenia. Silne porywy wiatru, powyżej 33 m/s, spowodowały gwałtowne wychylenia balonu o dużej amplitudzie. Rozcięcie powłoki balonu nastąpiło przez kontakt ze stojącą w pobliżu lądowiska latarnią.".

"Żaden z wielu obserwowanych przez nas modeli pogodowych nie przewidywał wiatru z porywami powyżej 10-15m/s ani tego typu zjawisk, prognoza dla lotniska Kraków Balice z godziny 14:30 informowała o niewielkiej możliwości wystąpienia chmur burzowych i porywów wiatru do 20 m/s. Podczas 8 sezonów wykonywania lotów przez balon widokowy w Krakowie podmuch wiatru zarejestrowany przez naszą stację pogodową 13.06.2020 (33m/s – 119km/h) był najsilniejszy w historii. Całe zdarzenie trwało kilka minut" – poinformowali przedstawiciele Spółki w komunikacie w sprawie nawałnicy, która uszkodziła powłokę balonu.

Jak informuje Prokupatura Okręgowa w Krakowie, na obecnym etapie trwają czynności zmierzające do zabezpieczenia monitoringu z miejsca zdarzenia, gromadzenie dokumentacji dotyczącej pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie balonu, jak również weryfikowanie, czy był on poddawany okresowej kontroli. Ponadto trwa ustalanie, czy zwracano się do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z zapytaniem dotyczącym warunków pogodowych, celem określenia właściwego sposobu użytkowania balonu, w tym w szczególności metody jego zabezpieczenia.

Balon widokowy w Krakowie to wspaniały punkt obserwacyjny. W czasie lotu zabiera na pokład gondoli jednocześnie do 30 osób wraz z pilotem. W czasie standardowych lotów unosi się na wysokość ok. 150 m (maksymalny pułap gondoli to 275 m).

Ze względu na fakt, iż zabudowa starego miasta Krakowa i Kazimierza została wpisana na listę Zabytków Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, powstanie typowych punktów widokowych nie jest możliwe. Dlatego balon jest jedyną opcją, pozwalającą podziwiać miasto królów z lotu ptaka.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony