Pięć samolotów wypełnionych sprzętem medycznym wylądowało w Warszawie

Transport sprzętu medycznego do Polski (fot. KGHM)

W sobotę na warszawskie lotnisko Okęcie przyleciał piąty transport środków medycznych i ochronnych zakupionych przez KGHM.

Pięć samolotów wypełnionych sprzętem medycznym (respiratory, maski, kombinezony, gogle) wylądowało w Warszawie i trafiło do dystrybucji ARM, płyn do dezynfekcji wysłany do każdego województwa (szpitale, hospicja, domy opieki społecznej).A to nie koniec. Działamy dalej! – napisał na Twitterze Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM.

Dzięki wsparciu KGHM przyleciały do Polski setki tysięcy masek, kombinezonów ochronnych, gogli i kilkadziesiąt respiratorów. Całość tego sprzętu, który znalazł się na pokładzie tych pięciu samolotów jest warta blisko 35 mln zł, trafi do Agencji Rezerw Materiałowych, oraz innych instytucji polskiego rządu, które dalej będą decydowały, do których ośrodków ochrony zdrowia trafi.

Spółka KGHM zasygnalizowała, że pracuje w tej chwili nad tym, żeby 14 kwietnia, tuż po Świętach Wielkanocnych do Polski przyleciał największy na świecie samolot Antonow An-225, który będzie wypełniony sprzętem, zakupionym przez KGHM Polska Miedź i Grupę Lotos.

Piotr Chęciński, rzecznik KGHM Polska Miedź, Przypomniał, że spółki Skarbu Państwa realizują dostawy sprzętu do walki z koronawirusem na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, przy wsparciu prezydenta Andrzeja Dudy.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie telefon prezydenta Andrzeja Dudy do prezydenta Chin Xi Jinpinga. W tej chwili na bardzo wielu rynkach na świecie, ale przede wszystkim w Chinach, trwa wyścig o zakup sprzętu potrzebnego do walki z koronawirusem. Dzięki blisko dwudziestoletniej współpracy z China Minmetals, możemy posiłkować się naszymi chińskimi partnerami, którzy pomagają nam za rozsądne pieniądze zdobywać sprzęt i dostarczają go na pokład samolotu. W przeciwnym razie ubiegliby nas inni, którzy chcą kupić np. respiratory, czy maski ochronne – dodał Piotr Chęciński.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus