Przejdź do treści
Ostrów Glide 2020, fot. ostrowglide.pl
Źródło artykułu

Ostrów Glide 2020 zakończone - sprawdź kto wygrał zawody szybowcowe

16 lipca na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w Michałkowie rozpoczęły się znane w całej Polsce i na świecie zawody szybowcowe Ostrów Glide. Do Michałkowa zjechało aż 76 szybowników, by powalczyć o medale.

Piloci rywalizują podczas 18. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie Klub A, 10. Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie 15 metrowej oraz 29. Regionalnych Zawodów Szybowcowych OSTRÓW GLIDE o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w klasie Klub A.

Zwycięzcy poszczególnych klas:

Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15 metrowej i KLUB-A oraz Regionalne Zawody Szybowcowe OSTRÓW GLIDE w klasie KLUB-A dobiegły do końca. 25 lipca udało się rozegrać ostatnią konkurencję we wszystkich klasach i kiedy spłynęły wszystkie wyniki organizatorzy oficjalnie mogli zaprosić na podium zwycięzców.

Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15 metrowej
1 miejsce: Sebastian Kawa
2 miejsce: Tomasz Rubaj
3 miejsce: Łukasz Błaszczyk


Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie KLUB-A
1 miejsce: Jakub Barszcz
2 miejsce: Łukasz Kornacki
3 miejsce: Remigiusz Gwiazda


Regionalne Zawody Szybowcowe OSTRÓW GLIDE o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w klasie KLUB-A

1 miejsce: Karol Snapko
2 miejsce: Sebastian Cielma
3 miejsce: Wiktor Łaciński


GRATULACJE dla wszystkich zawodników!


Konkurencja nr 8

Osma konkurencja została rozegrana 25 lipca. W klasie 15 m zwyciężył ją Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko Bialskiego (szybowiec Diana 2), przed Łukaszem Błaszczykiem z Aeroklubu Ostrowskiego (Siscis 2a) oraz Jackiem Flisem z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej (Discus 2a). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) Po dotychczasowych konkurencjach w tej klasie na czele znajduje się Sebastian Kawa, przed Tomaszem Rubajem z Aeroklubu Gliwickiego oraz Łukaszem Błaszczykiem z Aeroklubu Ostrowskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A ósmą konkurencję zwyciężył Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt Dęblin (szybowiec Brawo 1000) przed Remigiuszem Gwiazdą z Aeroklubu Lubelskiego (Jantar Std 2 WL) oraz Łukaszem Kornackim z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej (Brawo). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) W klasyfikacji ogólnej tabelę otwiera Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt Dęblin, na drugim miejscu znajduje się Łukasz Kornacki z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, a na trzecim Renigiusz Gwiazda z Aeroklubu Lubelskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A - Regionals - ósmą konkurencję wygrał Wiktor Łaciński z Aeroklubu Ostrowskiego (szybowiec Siscis 2a), przed Karolem Snapko z Aeroklubu Nadwiślańskiego (Pegase 101A) oraz Filipem Durdą z Aeroklubu Kieleckiego/KNS Bezmiechowa (Jantar std 3). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK). Po dotychczasowych konkurencjach w tej klasie na czele tabeli znajduje się Karol Snapko z Aeroklubu Nadwiślańskiego, na drugim miejscu Sebastian Cielma z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, a na trzecim Wiktor Łaciński z Aeroklubu Ostrowskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


Konkurencja nr 7

Siódma konkurencja została rozegrana 24 lipca. W klasie 15 m zwyciężył ją Litwin Marius Pluscauskas z Vilniaus Aeroklubas (szybowiec Ventus 2ax), przed Sebastianem Kawą z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego (Diana 2) oraz Łukaszem Błaszczykiem z Aeroklubu Ostrowskiego (Siscis 2a). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) Po dotychczasowych konkurencjach w tej klasie na czele znajduje się  Tomasz Rubaj z Aeroklubu Gliwickiego, a za nim Sebastian Kawa oraz Łukasz Błaszczyk. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A siódmą konkurencję zwyciężył Zbigniew Górecki z Aeroklubu Łódzkiego (szybowiec Mini Nimbus B), przed Jakubem Barszczem z Aeroklubu Orląt Dęblin (Brawo 1000) oraz Kamilem Wójcikiem z Aeroklubu Włocławskiego. Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) W klasyfikacji ogólnej tabelę otwiera Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt Dęblin, na drugim miejscu znajduje się Mikołaj Zdun z Aeroklub Leszno, a na trzecim Paweł Wojciechowski z Aeroklubu Leszczyńskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A - Regionals - siódmą konkurencję wygrał Sebastian Cielma z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej (szybowiec Jantar std 3), przed Wiktorem Łacińskim z Aeroklubu Ostrowskiego (Siscis 2a) oraz Grzegorzem Sochą z Aeroklubu Radomskiego (Jantar std 3). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK). Po dotychczasowych konkurencjach w tej klasie na czele tabeli znajduje się Sebastian Cielma z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej przed Karolem Snapko z Aeroklubu Nadwiślańskiego i Grzegorzem Sochą z Aeroklubu Radomskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


Konkurencja nr 6

Szósta konkurencja została rozegrana 22 lipca. W klasie 15 m zwyciężył ją Jacek Flis z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej (szybowiec Discus 2a), przed Łukaszem Błaszczykiem z Aeroklubu Ostrowskiego (Siscis 2a) i Sebastianem Kawą z Aeroklubu Bielsko Bialskiego (diana 2). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) Po dotychczasowych konkurencjach w tej klasie na czele znajduje się  Tomasz Rubaj z Aeroklubu Gliwickiego, a za nim Sebastian Kawa oraz Janusz Centka z Aeroklubu Leszczyńskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A szóstą konkurencję zwyciężył Witold Czarnik z Aeroklubu Rzeszowskiego (szybowiec Jantar std 3), przed Pawłem Wojciechowskim z Aeroklubu Leszczyńskiego (Jantar std 2) oraz Mikołajem Zdunem z Aeroklubu Leszno (Jantar std). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) W klasyfikacji ogólnej tabelę otwiera Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt Dęblin, na drugim miejscu znajduje się Mikołaj Zdun z Aeroklub Leszno, a na trzecim Paweł Wojciechowski z Aeroklubu Leszczyńskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A - Regionals - szóstą konkurencję wygrał Karol Snapko z Aeroklubu Nadwiślańskiego (szybowiec Pegase 101A), przed Wiktorem Łacińskim z Aeroklubu Ostrowskiego (Siscis 2a) oraz Grzegorzem Sochą z Aeroklubu Radomskiego (Jantar std 3). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK). Po dotychczasowych konkurencjach w tej klasie na czele tabeli znajduje się Karol Snapko z Aeroklubu Nadwiślańskiego, na drugim miejscu Sebastian Cielma z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, a na trzecim Grzegorz Socha z Aeroklubu Radomskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


Relacja Łukasza Wójcika:

Rozegraliśmy czwartą konkurencję Mistrzostw Polski w klasie 15-metrowej. Wreszcie lepsza pogoda i dłuższa trasa - obszarówka 3h30min. W prognozach było sporo zagrożeń, więc podjęliśmy decyzję o niezwłocznym odejściu na trasę. Była to dobra decyzja. Do pierwszego obszaru na południowy-wschód lecieliśmy dobrym tempem, podkręcając się w kominach 2-2,5 m/s. Po zaliczeniu strefy na wschód od Wielunia skierowaliśmy się w stronę kolejnej, na zachód. Chmury układały się w szlaki, pod którym mogliśmy złapać noszenia po 3 m/s. Wszystko pracowało dobrze do Rawicza. Dalej mieliśmy problem w znalezieniu silniejszych noszen i tylko podkręcaliśmy się kilka razy w dwójkch.

I tak do Wschowy, gdzie zaliczyliśmy kolejny obszar i rozpoczęliśmy powrót na wschód. Pierwszy komin po nawrotce dał nam powyżej 3 m/s, dokręciliśmy się do 1700 m i pod krótkimi szlakami pędziliśmy do domu. Niestety w pobliżu Michałkowa, nie trafiając po drodze żadnego dobrego komina, musieliśmy zatrzymać się w 1,5 m/s, by wykręcić dolot. Do mety dolecieliśmy przez obszar dolotowy i na lotnisku zameldowaliśmy się z trzecim wynikiem dnia i 115 km/h. Awans o dwa oczka po wczorajszym spadku i walczę dalej!


Konkurencja nr 5

Piąta konkurencja została rozegrana 21 lipca. W klasie 15 m zwyciężył Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego (szybowiec Diana 2), przed Tomaszem Rubajem z Aeroklubu Gliwickiego (ASG-29) i Łukaszem Grabowskim z Aeroklubu Włocławski/KKGT. Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) Po dotychczasowych konkurencjach w tej klasie na czele znajduje się  Tomasz Rubaj z Aeroklubu Gliwickiego, a za nim Sebastian Kawa oraz Janusz Centka z Aeroklubu Leszczyńskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A piątą konkurencję zwyciężył Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt Dęblin (szybowiec Brawo), przed Łukaszem Kornackim z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej (Brawo) oraz Łukaszem Florkowskim z Aeroklubu Ostrów. Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) W klasyfikacji ogólnej tabelę otwiera Jakub Barszcz z Aeroklubu Orląt Dęblin, na drugim miejscu znajduje się Mikołaj Zdun z Aeroklub Lesznczyńskiego, a na trzecim Paweł Wojciechowski z tego samego Aeroklubu. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A - Regionals - piątą konkurencję wygrał  Karol Snapko z Aeroklubu Nadwiślańskiego (szybowiec Pegase 101A), przed Sebastianem Cielmą z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej (Jantar std 3) oraz Szymonem Sową (Jantar std 2) z tego samego Aeroklubu. Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK). Po dotychczasowych konkurencjach w tej klasie na czele tabeli znajduje się Sebastian Cielma, na drugim miejscu Karol Snapko z Aeroklubu Nadwiślańskiego, a na trzecim Grzegorz Socha z Aeroklubu Radomskiego. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


Konkurencja nr 4

Czwarta konkurencja została rozegrana 20 lipca. W klasie 15 m zwyciężył Łukasz Błaszczyk z Aeroklub Ostrowskiego (szybowiec Discus 2a), na drugim miejscu uplasował się Janusz Centka z Aeroklubu Leszczyńskiego (ASG 29E), a na trzecim Jerzy Kolasiński z Aeroklubu Poznański/KKGT/KKGT (ASG 29E). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) Po trzech konkurencjach w tej klasie na czele znajduje się  Tomasz Rubaj z Aeroklubu Gliwickiego, a kolejnych pozycjach Janusz Centka oraz Łukasz Błaszczyk.Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A czwartą konkurencję zwyciężył Artur Łończuk z Aeroklubu Nadwiślańskiego (szybowiec Jantar std 3), przed Jakubem Barszczem z Aeroklubu Orląt Dęblin (Brawo) oraz Kingą Tchórz z Aeroklubu Nadwiślańskiego (Jantar std 3). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK) W klasyfikacji ogólnej tabelę otwiera Mikołaj Zdun z Aeroklubu Leszczyńskiego przed Pawłem Wojciechowski również z Aeroklubu Leszczyńskiego oraz Jakubem Barszczem z Aeroklubu Orląt Dęblin. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


W klasie Klub A - Regionals - czwartą konkurencję wygrał  Grzegorz Socha z Aeroklubu Radomskiego (Jantar std 3), przed Filipem Durdą z Aeroklubu Kieleckiego/KNS Bezmiechowa (Jantar std 3) oraz Karolem Snapko z Aeroklubu Nadwiślańskiego (Pegase 101A). Pełna tabela wyników uzyskanych tego dnia dostępna jest tutaj: (LINK). Po trzech konkurencjach w tej klasie na czele znajduje się Wiktor Łaciński z Aeroklubu Ostrowskiego, Sebastian Cielma z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej oraz Karol Snapko. Tabela klasyfikacji ogólnej dostępna jest tutaj (LINK)


Pierwsza konkurencja została rozegrana 17 lipca. Była to konkurencja prędkościowa. udało się rozegrać zadanie we wszystkich trzech klasach. Najdłuższą trasę tego dnia 232.08 km z trzema punktami zwrotnymi dostali do oblecenia piloci 10.SMP w klasie 15m. Pierwszy na metę przyleciał szybowcem ASG-29 Tomasz Rubaj zdobywając 475 punktów. Drugi był Łukasz Grabowski z 417 punktami. Trzecie miejsce tego dnia zajął Łukasz Wójcik z 416 punktami. Pełne wyniki TUTAJ.

To pierwsze zawody w tym sezonie i od razu w licznej i bardzo silnej stawce. Poza kilkoma wyjątkami startuje tutaj cała czołówka polskich szybowników – mówi Łukasz Wójcik. I tak krótko relacjonuje pierwszy dzień lotów: – Ciężko było w to uwierzyć jeszcze o 8-mej rano, gdy w ulewnym deszczu szedłem pod prysznic... Całe szczęście opady ominęły cały obszar na północ od lotniska a słaby klin wyżowy zepchnął wilgotne powietrze na południe. Wystartowaliśmy o 12.40 pod cumulusy o podstawie 1200m nad teren. Na trasę polecieliśmy z Grabkiem prawie 2h później. Pogoda była bardzo dobra, krążyliśmy w noszeniach do 3,5 m/s a podstawa podniosła się do 1500m. Wylądowaliśmy tuż po 16-tej a latać można było do 19-tej.


Łukasz Wójcik na zawodach w Michałkowie (fot. ostrowglide.pl)

Dla zawodników startujących w 18.SMP w klasie Klub A organizatorzy przygotowali trasę 177.13 km z trzema punktami zwrotnymi. W tej klasie najlepszy w piątek okazał się Mikołaj Zdun, który lecąc szybowcem Jantar std. zdobył 463 punkty. Drugie miejsce zajął Paweł Wojciechowski z 458 punktami. Trzeci czas tego dnia uzyskał Krzysztof Rycerz. Pełne wyniki TUTAJ.

Szybownicy z 29.RZS w klasie Klub A dostali do oblecenia najkrótszą trasę 142.65 km z trzema punktami zwrotnymi. Pierwszy na mecie zameldował się lecący szybowcem Jantar std Wiktor Łaciński, który zdobył 390 punktów. Drugi na metę doleciał Karol Snapko. Trzeci był Grzegorz Socha. Pełne wyniki TUTAJ.

Kolejnego dnia, w sobotę (18 lipca) pogoda pozwoliła na rozegranie kolejnej konkurencji. Zawodnicy 10.SMP w klasie 15m dostali do oblecenia trasę 292,02 km z dwoma punktami zwrotnymi. Była to trasa na zachód w okolice Leszna. Tym razem pierwszy na mecie zjawił się Łukasz Grabowski zdobywając 759 punktów, nie odbierając jednak prowadzenia w klasyfikacji generalnej Tomaszowi Rubajowi. Drugi na metę przyleciał Łukasz Wójcik z 755 punkami. Trzecie miejsce zajął Janusz Centka z 743 punktami. Pełne wyniki TUTAJ.


(fot. ostrowglide.pl)

Starty rozpoczęły się o 12.00 ale staliśmy tym razem za klubami i w powietrze ruszyliśmy nieco później. Po wyczepieniu od razu miła niespodzianka i 3-metrowy komin do 1500m. Ze względu na piętrzące się chmury zdecydowaliśmy się z Grabkiem na szybkie odejście. I to była dobra decyzja. Pierwsze kominy po 3 m/s i dopiero przed Gostyniem musieliśmy nieco zwolnić i zatrzymać się w dwójce. Tuż przed punktem znaleźliśmy znowu trójkę i dzięki temu zaliczyliśmy go wysoko. Do drugiego PZ Wschowa chmury układały się w połączenia, nosiły dobrze więc nie musieliśmy zwalniać. Dopiero w okolicy punktu zobaczyliśmy spore obszary zacienione od rozlanych cumulusów. Zwolniliśmy ale za to nieznacznie. Pierwszy komin po punkcie znowu silny ale już kolejny pod dużą chmurą poniżej dwójki. W tym momencie doleciały do nas dołem klapówki. Wyszliśmy bez dokręcania podstawy i pod kolejną, świeżą chmurą w trójce mamy sufit. Przed nami długi przeskok ale lecimy do zdrowo wyglądających chmur. Dolatujemy na 700m. Początkowo w 2,5 ale po chwili znajdujemy 3,5 m/s i ze zdrowym zapasem możemy pędzić do mety. Osiągamy najlepsze wyniki dnia: Grabek pierwszy, ja drugi i odrobiona część strat do lidera – relacjonuje drugi dzień rywalizacji Łukasz Wójcik.

Piloci z 18.SMP w klasie Klub A dostali drugiego dnia do oblecenia trasę 249.45 km z dwoma punktami zwrotnymi. W sobotę najlepiej z zadaniem poradził sobie ponownie Mikołaj Zdun zdobywając 741 punktów, utrzymując prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi na metę doleciał Paweł Wojciechowski zdobywając 734 punkty. Trzeci był Stanisław Wujczak z wynikiem 704 punktami. Pełne wyniki TUTAJ.

Dla zawodników startujących w 29.RZS w klasie Klub A organizatorzy przygotowali trasę 195.79 km  z dwoma punktami zwrotnymi. W tej klasie najlepszy ponownie okazał się Wiktor Łaciński, który zdobył 628 punktów i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi na metę doleciał Sebastian Cielma zdobywając 617 punktów. Trzeci był Karol Snapko z wynikiem 449 punktów. Pełne wyniki TUTAJ.

Dzisiejsza konkurencja z powodu niesprzyjającej pogody została odwołana. Rywalizacja w Michałkowie potrwa do 25 lipca.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony