Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ogólniedostępna elektroniczna baza przeszkód eTOD dostepna na stronie PAŻP

W ostatnich dniach Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła kolejny ogólnodostępny serwis, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych. Na stronie www.ais.pansa.pl/tod po bezpłatnym zalogowaniu każdy pilot może uzyskać dostęp do pełnej bazy przeszkód terenowych dla Strefy 1 na terenie Polski (całe terytorium państwa).

Electronic Terrain and Obstacle Data (eTOD) to cyfrowa baza danych przeszkód terenowych przeznaczona dla użytkowników aplikacji takich jak EGPWS, TAWS, A-SMGCS, MSAW, Procedure Design i innych.

Główne cechy bazy danych przeszkód terenowych (terrain) obejmują geometryczne położenie poziomych/pionowych przeszkód oraz szczegółowe ich położenie i wymiary. W kontekście eTOD, teren jest określony "Powierzchnia Ziemi zawierająca naturalnie występujące cechy, takie jak góry, wzgórza, grzbiety górskie, doliny, zbiorniki wodne, stały lód i śnieg z wyłączeniem przeszkód budowlanych".

Natomiast baza przeszkód budowlanych (obstacle) jest zbiorem cyfrowych danych, które obejmują szczegóły dotyczące położenia poziomych i pionowych przeszkód zbudowanych przez człowieka. W kontekście eTOD, są one określone jako „Wszystkie rodzaje przeszkód (tymczasowe lub stałe) i ruchomych obiektów lub ich części, które:

a)    znajdują się na powierzchni przeznaczonej dla ruchu lotniczego, lub

b)    wykraczają powyżej określoną wysokość ustanowioną dla bezpieczeństwa lecącego statku powietrznego lub

c)    zlokalizowane są poza zdefiniowanymi powierzchniami, gdzie stwarzają zagrożenie dla żeglugi powietrznej.


Baza danych o przeszkodach dla Strefy 1 została opracowana na podstawie wszystkich przeszkód lotniczych zgłoszonych służbie AIS oraz opublikowanych w ENR 5.4, AIP POLSKA. W związku z powyższym AIS POLSKA nie gwarantuje, że baza danych o przeszkodach zawiera wszystkie istniejące przeszkody lotnicze o wysokości równej lub wyższej niż 100 m nad poziomem terenu w FIR EPWW.

Około 15% danych o przeszkodach (tj. dane dla przeszkód opisane jako DANE NIEDOSTĘPNE w atrybucie Obstacle ID) stanowią dane nie aktualizowane po roku 2008, co uniemożliwia zagwarantowanie pełnej zgodności z zapisami Załącznika 15 ICAO pod względem dokładności danych - jeśli użytkownik końcowy chce wykorzystać dane, przejmuje on za nie odpowiedzialność.

Dane są dostarczane w formacie .csv i będą aktualizowane zgodnie z cyklem AIRAC - informacje o przeszkodach wzniesionych w trakcie obowiązywania cyklu AIRAC oraz awariach oświetlenia przeszkód będą publikowane w NOTAM. Aktualna baza jest ważna od 22 sierpnia do 18 września br. i została wprowadzona cyklem AIRAC 140. Opis przeszkód terenowych obejmuje m.in. ich dokładne położenie (długość i szerokość geograficzna), wysokość, elewację i lokalizację.

Na stronie Eurocontroli dostępny jest również podręcznik Terrain and Obstacle Data Manual

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony