O udziale Polaków w akcji V-1/V-2 na kwietniowej Glassówce

V1 (fot. Хрюша/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons)

Udział Polaków w akcji V-1/V-2 będzie tematem najbliższej „Glassówki” – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL). Spotkanie odbędzie się  21.04.2018 r., o godzinie 10:15 w Klubie Absolwenta na Politechnice Warszawskiej (gmach główny; wejście z auli w lewy narożnik).

Spotkanie, którego tematem będzie udział Polaków w akcji V-1/V-2, poprowadzi dr inż. Andrzej Glass.

Żołnierze wywiadu Armii Krajowej w czasie II wojny światowej wydarli niemieckiemu wrogowi tajemnice Wunderwaffe – latających bomb V-1 i V-2, i może nawet zmienili w ten sposób bieg historii.

Zakłady konstrukcyjne i poligon doświadczalny pocisków V-1 znajdowały się w Peenemünde, miejscowości w północno-wschodniej części Niemiec. W 1943 roku na północnym wybrzeżu Francji Niemcy wybudowali wyrzutnie pocisków V-1 oraz zespoły schronów służących do magazynowania pocisków. Dokonany przez RAF w sierpniu 1943 roku nalot na Peenemünde opóźnił bojowe użycie pocisków V-1. Dużą rolę odegrał w tym wywiad AK, zdobywając dane na temat niemieckich prac nad bronią V-1 i V-2, i przekazując aliantom zdobyte materiały wraz z analizą tych pocisków wykonaną m.in. przez inż. Antoniego Kocjana.

Antoni Kocjan wniósł duży wkład w rozpoznanie niemieckiego ośrodka badań rakietowych w Peenemünde oraz rozpracowanie wywiadowcze pocisków rakietowych V-2. Części V-2 i własne analizy miał dostarczyć do Londynu w ramach operacji "Most III". (Meldunki Antoniego Kocjana zebrał dr Andrzej Glass i opublikował je ponad szesnaście lat temu w dwutomowym dziele pt. "Meldunki miesięczne wywiadu przemysłowego KG ZWZ/AK 1941-1944". Dr Glass napisał również książkę pt. "Antoni Kocjan – szybowce i walka z bronią 'V'", wydaną ponad czternaście lat temu przez Muzeum Lotnictwa w Krakowie.)


V1 przed startem (fot. Bundesarchiv/Lysiak/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Dzięki tym działaniom użycie latających bomb znacznie się opóźniło, aż do chwili lądowania aliantów w Normandii. 10 pierwszych pocisków V-1 Niemcy odpalili w kierunku Londynu w nocy z 13 na 14 czerwca 1944 roku. Do Wysp Brytyjskich dotarły tylko 4 z nich. Polscy lotnicy brali udział w akcji przeciw rakietom „V-1” i „V-2”, których zestrzelili 190, oraz w nalotach na Drezno i Chemnitz.

Jedną trzecią zestrzelonych przez lotnictwo alianckie bomb V-1 mają na swoim koncie polscy piloci myśliwców. Siatka wywiadowcza Polskiej Organizacji Wojskowej we Francji, kierowana przez ppor. Władysława Ważnego, zameldowała w ciągu niecałych trzech miesięcy o dokładnym położeniu 173 wyrzutni V. 120 z tych wyrzutni zostało dzięki temu skutecznie zbombardowanych.

Zapraszamy na spotkanie !

Biuletyny z wielu poprzednich spotkań w formie broszury z tekstem i ilustracjami odczytu można nabyć na kolejnym spotkaniu. Sporą część biuletynów można też przeczytać na stronie: www.smil.org.pl

Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: glassowka.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus