Nowe lądowisko na lotniczej mapie Polski: Mazury Air Camp w Radziejach (EPRD)

Lądowisko Radzieje, fot. lotniska.dlapilota.pl

Do bazy obiektów lotniczych naszego kraju dołączyło nowe lądowisko Mazury Air Camp w Radziejach (kod ICAO: EPRD), które zlokalizowane jest na zachód od Sztynortu, w woj. warmińsko-mazurskim.

Obiekt posiada elewację 398 ft (121,4 m) AMSL i trawiastą drogę startową o wymiarach 450 m x 30 m (kierunki 010° GEO/ 190° GEO). Piloci powinni się zgłaszać na częstotliwości 118,090 MHz „Radzieje Radio", która jest obsługiwana również w języku angielskim i utrzymywać krąg wschodni na wys. 300 m AGL. Po północnej stronie drogi startowej została wyznaczona płaszczyzna postoju i kotwiczenia statków powietrznych. Obiekt jest nieogrodzony i posiada ograniczone możliwości hangarowania. Przebieg planowanych tras dolotowych/odlotowych z/do lądowiska: Marina Sztynort – Lądowisko; Lądowisko - Marina Sztynort/approach: E circle 300, AGL; Marina Sztynort-Airfield.


Lądowisko położone jest na terenach zielonych, gdzie występuje aktywność ptaków, zwłaszcza wiosną i latem. Możliwa również aktywność dzikich pszczół w ciągu dnia po południowej stronie drogi startowej, a podczas żniw bocianów. Obserwowane wtargnięcia na pas startowy łosi oraz dzików, jeleni i saren, ale także wilków oraz borsuków – głównie o wczesnym poranku i późnym wieczorem.


Korzystanie z lądowiska jest możliwe po uzyskaniu zgody Zarządzającego, a pilot jest zobowiązany do kontaktu na 72 h przed planowaną operacją i podania rodzaju statku powietrznego, jego znaków rejestracyjnych, własnych danych, a także planowanej daty i godziny operacji. Zgłoszenia operacji można dokonać na stronie www.MazuryAirCamp.pl/#zgloszenie


Zarządzającym obiektem jest Tomasz Major, tel. 510 126 903, e-mail: TMajor@MazuryAirCamp.pl;


Jak akcentuje, na razie pas nie jest długi, ale wystarczający dla samolotów ultralekkich i jeżeli będzie taka potrzeba, to po żniwach będzie wydłużony do 750 m. Dla przylatujących lotników został stworzony specjalny przewodnik (LINK) oraz mapa atrakcji turystycznych północnych Mazur, które będą rozdawane jako prezent.  


Niebawem zakończy się rewitalizacja miejscowego 170-letniego folwarku, który ma być dedykowany jako miejsce spotkań lotników i podróżników. Jednak nie będzie prowadzona tam agroturystyka, czy też restauracja. Lądowisko nie jest przedsięwzięciem komercyjnym.


Aktualne informacje przeznaczone dla operacji lotniczych opublikowane są w AIP VFR POLSKA.


Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.MazuryAirCamp.pl

Zapraszamy również do odwiedzenia profilu lądowiska EPRD na stronie lotniska.dlapilota.pl

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus