Nie żyje Tadeusz Studencki, wieloletni instruktor i pilot komunikacyjny w PLL LOT

świeczka

W dniu 23 marca 2018 roku do swojego ostatniego lotu do wieczności wystartował nagle Tadeusz Studencki, wieloletni instruktor i pilot komunikacyjny w PLL LOT, a wcześniej instruktor w Szkole Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim oraz instruktor i pilot akrobacyjny w Aeroklubie w Bielsku-Białej, a także pilot holujący w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym SZD Bielsko.

Pochodził ze starej mieszczańskiej rodziny Studenckich z rodu Rychlików z Żywca, korzeniami sięgającymi XVI wieku. Był szwagrem i przyjacielem szybowcowego pilota doświadczalnego Adama Zientka.

Lotniczą karierę rozpoczął w lipcu 1945 roku kursem szybowcowym na Żarze, po czym z pierwszą grupą wyjechał do Jeżowa i kontynuował szkolenie szybowcowe i samolotowe. W latach 1946-49 był tam instruktorem. W roku 1949 przeniósł się do Bielska, gdzie został członkiem oraz instruktorem tut. Aeroklubu, jego uczniem był m.in. Franciszek Kępka. W tym okresie latał też w zespole akrobacji samolotowej.

W 1953 roku podjął pracę pilota w PLL LOT i osiadł na stale w Warszawie. Przez następne prawie 40 lat do przejścia na emeryturę latał jako pilot i instruktor, w powietrzu spędzając za sterami ponad 2 lata życia i oblatując kulę ziemską ok. 300 razy. Wyszkolił wielu pilotów - swoich następców. W 2017 roku został laureatem Błękitnych Skrzydeł Skrzydlatej Polski.

Do końca pozostał sprawny, obdarzony doskonałą pamięcią, ujmujący pogodą ducha i poczuciem humoru. Na emeryturze radość życia znajdował w swoim domku letniskowym w Pomiechówku nad Wkrą, który sam zbudował. Za sąsiadów miał nawigatora i mechanika ze swojej załogi. W drodze do wieczności wyprzedziła Go Żona Daniela i syn Antoni.

Pogrzeb Tadeusza Studenckiego odbędzie się w poniedziałek 9 kwietnia 2018 roku w Warszawie na cmentarzu na Brodnie, msza żałobna odprawiona zostanie o godzinie 13.20 w kościele św. Wincentego (drewniany) znajdującym się na tymże cmentarzu.

Dodatkowa informacja: W poniedziałek przestało bić serce inst. pil. Tadeuszowi Studenckiemu. Pracował w PLL LOT od roku 1954 do 1990 kolejno na: LI-2, DC-3 Dakota, Vaicant, TU-134 i IŁ-62. Latał od 1945, pierwsze szkolenie na Żarze - czerwiec 1946, potem Grunów i Aeroklub Bielsko-Bialski. Tu T. Góra przeszkolił go na PO-2. Ur. 28 IX 1926 - Pisarzowice.  Żył 91 lat.

Źródło: www.gorgol.pl

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus