Mural upamiętniający Jana Zumbacha powstanie na warszawskim Ursynowie

Jan Zumbach w samolocie (fot. Unknown author/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Nieformalne stowarzyszenie założone przez lokalną grupę sąsiadów "Miasto Ursynów" chce muralem upamiętnić Jana Zumbacha – polskiego pilota z czasów II wojny światowej, asa myśliwskiego, jednego z czołowych pilotów dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki.

Pomysł muralu upamiętniającego postać wybitnego pilota, bohatera Bitwy o Anglię, awanturnika i ursynowianina – Jana Zumbacha – chodził za nami od dawna. Teraz projekt ma coraz większe szanse na realizację – informują ursynowscy działacze.

Jan Zumbach to słynny as myśliwski i były dowódca Dywizjonu 303. Bohater Bitwy o Wielką Brytanię, znakomity lotnik, który strącił 13 niemieckich samolotów, kawaler orderu Virtuti Militari. Człowiek, o którym Arkady Fiedler pisał w swojej książce – "Był to chłop na schwał i żołnierz nieulękły".

Był szaleńczo odważnym i skutecznym pilotem, wojennym bohaterem, przemytnikiem, biznesmen, który swych sił próbował zarówno w produkcji ręczników, jak i prowadzeniu restauracji, do tego najemnik wspierający rebelie w Afryce – Jan Zumbach, który sam siebie nazywał „lotnikiem, przemytnikiem i poszukiwaczem przygód”, z całą pewnością był postacią nietuzinkową.

Pomysły upamiętnienia Jana Zumbacha pojawiał się w domenie publicznej już od kilku lat, mówiono o upamiętnieniu poprzez nadanie np. imienia Jana Zumacha jakiejś ulicy w naszej dzielnicy. Urząd Dzielnicy, a dokładnie ursynowskie komisje miały rekomendować zmianę nazwy jednej ulicy na nazwę im. Jana Zumbacha miejskiemu Zespołowi Nazewnictwa, ale nic w tej sprawie się nie wydarzyło. Podobnie w wyobraźni ursynowian żył pomysł upamiętnienia tej postaci w formie muralu, których w naszej dzielnicy nie brakuje dzięki inicjatywie mieszkańców (w większości to były projekty realizowane poprzez Budżet Obywatelski, ale po zmianach zasad budżetu, obecnie nie można zgłaszać projektów, które nie są na terenie miasta, a większość bloków na Ursynowie to tereny spółdzielni mieszkaniowych) – opowiadają aktywiści z Ursynowa.

O muralu upamiętniającym Jana Zumbacha rozmawiali z Kapitanem Piotrem Czubanem jeszcze w latach poprzednich. – Niedawno wróciliśmy do tematu z inicjatywy Pana kapitana, który zaangażował w projekt Fundację Polskie Niebo. Także projekt jest na bardzo wczesnym etapie, a sam mural chcemy zrealizować oddolnie – dodają.

Działacze z grupy "Miasto Ursynów" szukają teraz odpowiedniego miejsca na mural.

Macie pomysł albo wskazówkę, gdzie, tj. na której ścianie bloku w naszej dzielnicy taki mural powinien powstać? – pytają ursynowscy działacze.

Sugestie, co do miejsca powstania muralu upamiętniającego Jana Zumbacha można zgłaszać na profilu facebookowym Miasto Ursynów.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus