Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur... oraz Mazury AirShow 2011

Mazury Airshow 2011 (plakat)

Po wielu latach (13) inicjatyw Aeroklubu Krainy Jezior tradycją międzynarodową stały się sierpniowe spotkania lotniczej braci w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Zbliża się więc kolejna okazja spotkania na Mazurach podczas Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa i Mazur (4-7.08.), którego finałem w dniach 6 i 7 sierpnia będą pokazy lotniczo-wodniackie "Mazury AirShow 2011". Jeżeli jeszcze nie zaplanowaliście odwiedzenia w tym czasie Mazur, najwyższy czas podjąć taką decyzję i zgłosić swój udział w lotniczym spotkaniu przyjaciół. W imieniu Aeroklubu Krainy Jezior, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Miasta Giżycko i Gminy Giżycko zapraszamy na "Mazury Cud Natury", na ...Zlot... i pokazy lotnicze "Mazury AirShow 2011".

Już w najbliższy weekend w dniach 6-7 sierpnia w Giżycku nad jeziorem Niegocin odbędzie się Mazury AirShow 2011. Do operacji lotniczych posłużą: lotnisko Kętrzyn Wilamowo oraz lądowisko Mazury Residence/k. Giżycka.

Mazury AirShow 2011 to druga edycja jednej z największych imprez lotniczych w Polsce, znanej wcześniej pod nazwą Festyn Lotniczy Mazury. Impreza odbywa się corocznie od 1999 roku, gromadząc liczną publiczność rozmiłowaną w podniebnych ewolucjach. Pierwsze dziesięć imprez odbyło się na lotnisku organizatora (Aeroklub Krainy jezior) w Wilamowie koło Kętrzyna. Podczas jedenastej edycji organizatorzy zapragnęli zainteresować lotnictwem szerszą publiczność i przenieśli część pokazów nad Jezioro Niegocin w okolice plaży miejskiej i portu w Giżycku. Ogromne zainteresowanie i zachwyt widzów był najlepszym potwierdzeniem, że ta właśnie lokalizacja jest najlepsza dla imprezy i dlatego kolejne edycje odbywają się właśnie w tym miejscu.

Na mazurskiej imprezie goszczą zawsze najlepsi piloci, zarówno zespoły pokazowe, jak i indywidualni akrobaci. Podziwiać można najnowocześniejsze samoloty, ale również zabytkowe konstrukcje, nawet z początków XX wieku.

Mazury AirShow to impreza pod wieloma względami wyjątkowa. Pokazy odbywają się w niecodziennej i pięknej mazurskiej scenerii, gdzie brzegi jeziora stanowią naturalny amfiteatr dla publiczności zapewniając świetną widoczność. Tafla jeziora jest doskonałym lądowiskiem dla maszyn, które rzadko goszczą na innych pokazach - dla wodnosamolotów czyli dla latających łodzi i samolotów-amfibii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Mazury AirShow to jedyne tej wielkości pokazy lotnicze, które można oglądać całkowicie za darmo.

W tegorocznej imprezie swój udział potwierdziły już takie zespoły jak Biało-Czerwone Iskry, które wystąpią w pełnym składzie siedmiu samolotów TS-11 Iskra (dwumiejscowe samoloty szkolno-bojowe); The Flying Bulls (czeska grupa akrobacyjna lata na czterech Zlinach 50LX, a liderką jest kobieta - Radka Machova); legendarny amerykański samolot transportowy Dakota DC-3 oraz wiele innych imponujących maszyn.

Wśród wielu atrakcyjnych maszyn i zespołów akrobacyjnych podczas Mazury AirShow podziwiać będzie można wspomnianą czeską grupę akrobacyjną The Flying Bulls. Jest to jedna z najbardziej znanych na całym świecie grupa akrobacyjna. Latające Byki wykonują wiązankę niewiarygodnych ewolucji w tym niesamowite lustro. Bullsi latają na czterech Zlinach 50LX w malowaniu sponsora. Wrażenie jakie zrobili na mazurskiej publiczności w ubiegłym roku to jeden z powodów dla których nie może ich zabraknąć podczas tegorocznej edycji imprezy.

Na giżyckiej plaży zaprezentują się również Biało-Czerwone Iskry. Jest to najliczniejszy i najpopularniejszy polski zespół akrobacyjny. Siedem samolotów odrzutowych TS-11 Iskra, a za ich sterami najlepsi polscy piloci wojskowi. Od 1991 roku Biało-Czerwone Iskry godnie reprezentują nasz kraj na pokazach na całym świecie. Dla mazurskiej publiczności wykonają swój najnowszy program.

Niezwykle emocjonujący pokaz wykona włoska grupa akrobacyjna We Fly! Team. Jest to jedyny na świecie zespół pokazowy, w którym dwóch z trzech pilotów jest niepełnosprawnych. Włosi postawili sobie za zadanie udowodnienie, że brak pełnej sprawności fizycznej nie tylko nie ogranicza możliwości latania, ale nawet pozwala na latanie w zespole akrobacyjnym. Trzy samoloty Texan 550 znaczące ślad na niebie trzema kolorami dymu wykonają zachwycający pokaz, który na długo zapadnie w pamięci mazurskich widzów.

Znaną mazurskiej publiczności jest 3AT3 Formation Flying Team. Również ich nie może zabraknąć podczas Mazury AirShow. W 2010 roku "kupili" mazurską publiczność i chyba na stałe zostaną bywalcami imprezy.

Mazury AirShow to również możliwość obejrzenia w akcji indywidualnych akrobatów, wodnosamolotów, eurocopterów, wiatrakowców, motolotni, spadochronów.

Kolejną atrakcją będzie Dakota DC-3 ze Szwecji. Jest to legendarny amerykański samolot transportowy, stworzony w 1935 roku na zamówienie American Airlines. DC-3 okazał się samolotem niezwykle udanym, długowiecznym i wdzięcznym w eksploatacji. Dakota może lądować prawie wszędzie - wystarczy jej 700 m w miarę równego terenu. Podczas Mazury AirShow 2010 samolot prezentował się w pięknym locie w szyku z dwoma samolotami treningowymi z ZSRR - Jakowlewami Jak-52.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla publiczności. Dla tych, którzy chcieliby zobaczyć Mazury z lotu ptaka przygotowano specjalne loty widokowe nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Również dla publiczności udostępniony będzie symulator lotu Robinson R44. W tym roku w Polsce z symulatora będzie można skorzystać tylko podczas mazurskiej imprezy.

Wstęp dla publiczności jest wolny!

PROGRAM IMPREZY
6 sierpnia 2011 r. (Amfiteatr i plaża miejska nad j. Niegocin)
09.00-19.00
Dzień otwarty lotniska Mazury Residence k/Giżycka
Wystawa statyczna samolotów i skoki spadochronowe na lotnisku Kętrzyn Wilamowo
10.30-11.00 – występ Orkiestry Wojskowej
11.00-11.20 – Uroczyste otwarcie Mazury AirShow 2011 (Amfiteatr)
11.30-14.30 – I blok pokazów lotniczych
14.00-16.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska Kętrzyn Wilamowo)
16.00-19.00 – II blok pokazów lotniczych
18.00-20.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska Kętrzyn Wilamowo)
20.00-22.00 – „Ship-Party” integracyjne spotkanie załóg lotniczych – wyłącznie dla osób akredytowanych i zaproszonych
22.00-22.10 – pokaz sztucznych ogni na molo portu żeglugi

7 sierpnia 2011 r. (miejsce j.w.)
09.00-18.00
Dzień otwarty lotniska Mazury Residence k/Giżycka
Wystawa statyczna samolotów i skoki spadochronowe na lotnisku Kętrzyn Wilamowo
09.00-12.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska Kętrzyn Wilamowo)
10.00-14.00 – finałowy blok pokazów lotniczych
14.00-14.30 – występ Orkiestry Wojskowej
14.30-15.00 – uroczyste zakończenie Mazury AirShow 2011 oraz MZPLiM
(Amfiteatr)
15.00-20.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska Kętrzyn Wilamowo)

Szczegóły na stronie Mazury Airshow

Konkurs modelarski imprezą towarzyszącą Mazury AirShow 2011
Organizatorzy Mazury AirShow zapraszają wszystkich miłośników modelarstwa, do wspólnej zabawy podczas tegorocznej edycji imprezy. Ogłoszony został bowiem konkurs na najlepszy model kartonowy. Wszystkie prace będą prezentowane publicznie.

Każdy może mieć swój wkład w Mazury AirShow 2011. W tym roku zorganizowany został konkurs modeli kartonowych jako impreza towarzysząca. Każdy, bez względu na wiek, może dostarczyć wykonane przez siebie modele kartonowe. Może to być dowolny model samolotu, okrętu, pojazdu, budowli. Jedynym warunkiem jest to, że model ma być wykonany z kartonu lub papieru. Do wykonania wystarczą proste narzędzia: nożyczki, nożyk do papieru, linijka, pinceta oraz klej, więc żaden miłośnik modelarstwa nie powinien mieć problemu z wykonaniem pracy. Wszystkie modele będą publicznie prezentowane na terenie imprezy Mazury AirShow w Giżycku.

Zainteresowani pokazaniem swoich umiejętności, podczas jednej z największych imprez lotniczych w Polsce powinni zapoznać się z regulaminem oraz przynieść wykonany przez siebie model do biura Aeroklubu Krainy Jezior (ul. Olsztyńska 15a, Giżycko) do dnia 5 sierpnia 2011 r. Wraz z modelem uczestnik musi dostarczyć Kartę Zgłoszenia (Karta do pobrania poniżej strony).

Uczestnicy konkursu podzieleni zostaną na trzy kategorie wiekowe:
I kategoria - do 13 lat
II kategoria - od 13 do 18 lat
III kategoria - od 18 lat

Otwarcie ekspozycji oraz wręczenie nagród odbędzie się w czasie pokazów Mazury AirShow 2011 w dniach 6-7 sierpnia 2011r.

W przypadku pytań lub wątpliwości należy kontaktować się z Biurem Organizacyjnym mailowo akj@lotniskoketrzyn.pl lub telefonicznie 87 428 42 93.

Regulamin konkursu modelarskiego i Karta zgłoszenia uczestnika konkursu modelarskiego dostępne są na stronie Lotniska Kętrzyn Wilamowo.

Czytaj również:
Bezpieczeństwo podczas Mazury AirShow 2011

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus