Lotnicze Pogotowie Ratunkowe lata jeszcze częściej

EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, fot. Sebastian Elijasz

Koniec marca był okresem jeszcze bardziej wytężonej pracy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Załogi wykonywały loty do wypadków i nagłych zachorowań, pomagają ich ofiarom oraz transportują pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej.

Tylko w ubiegłym tygodniu 21 śmigłowców LPR wykonało 311 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika12" z Warszawy – 29 lotów. Drugi wynik pod względem ilości udzielonych pomocy należał do załogi "Ratownika13" z Wrocławia, która wykonała 28 lotów. Trzeci wynik pod względem liczby udzielonych pomocy uzyskały załogi "Ratownika6" z Krakowa, która wykonała 22 loty. Trzeba zaznaczyć, że pozostałe załogi śmigłowców również biły rekordy w ilości lotów ratujących życie.

Do zadań jak zawsze włączana jest załoga Piaggio P180 Avanti. W ubiegłym tygodniu załogi tych samoloty wykonały sześć wylotów (transport międzyszpitalny). Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.

W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 317 lotów. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych.  W porównaniu z poprzedzającym tygodniem liczba interwencji wzrosła aż o 64.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przychodzi z pomocą również wtedy, kiedy brakuje karetek. Załogi śmigłowców pomagają też pacjentom zakażonym koronawirusem.

Przez najbliższe dwa tygodnie z pewnością padną kolejne rekordy ilości lotów, szczególnie w 6 południowych bazach, które będą pełniły dyżur całodobowy. Jest to podyktowane krytyczną sytuacją na Śląsku w związku z pandemią koronawirusa.

Kilka dni temu Lotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało Błękitnego Cumulusa 2020 w kategorii ratownictwo i służby medyczne – LINK.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus