Lotnicze archiwum w repozytorium cyfrowym Filmoteki Narodowej

Lotnicze archiwalne filmy w repozytorium cyfrowe Filmoteki Narodowej

Zapraszamy do zapoznania się z filmami zgromadzonymi w serwisie repozytorium.fn.org.pl, który oferuje dostęp do prawie 6 tys. archiwalnych obrazów dotyczących różnych wydarzeń z historii polski (i ogólnoświatowych) z ostatnich 100 lat. Wśród z nich można znaleźć wiele o tematyce lotniczej, które rzadko publikowane (albo w ogóle) mogą być dużą gratką dla wszystkich miłośników awiacji.

Z dostępnych obrazów możemy zobaczyć m.in. film „Orlik z Okęcia” z 1985 r. przybliżający kulisy pracy nad projektem, a także wygląd laboratorium badawczego, symulatora lotu z tych czasów, hali montażowej i samego procesu montażu samolotów, „Pierwszy powojenny samolot” z 1946 r. o produkcji i starcie pierwszego samolotu produkcji polskiej „Szpak 2”, „Nowy bombowiec polski” z 1938 r. przybliżający konstrukcję samolotu PZL-37 Łoś, „Pierwszy lot dla kobiet wiejskich” z 1965 r., czy też „Mierzenie powietrznych szlaków” z 1987 r. i wiele wiele innych.


Wpisując w wyszukiwarkę na stronie słowo „Lotnisko” otrzymujemy dostęp do prawie stu filmów o tej tematyce, w tym m.in. „Warszawa-Paryż. Otwarcie linii lotniczej” z 1959 r., „Załoga LOT-u po przelocie przez Atlantyk” z 1938 r., „Helikoptery. Śmigłowce typu SM-1 na warszawskim lotnisku” z 1956 r., „Dzień Wojska Polskiego” z 1936 r., „Młoda Kadra Lotnicza” z 1952 r., "Na Gocławskim Lotnisku" z 1956 r. Natomiast wpisując słowo „Samolot” otrzymujemy już dostęp do 245 filmów, a „Szybowiec" do 28 obrazów.


Wiele z przedstawionych obrazów prezentowano w ramach Polskiej Kroniki Filmowej, która była emitowana w latach 1944-1994. W zbiorach Filmoteki Narodowej znajduje się ponad 100 tys. polskich filmów. Najstarszy z nich pochodzi z 1908 r. Serwis Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej został uruchomiony 21 marca 2012 r. aby cyfrowo zabezpieczać, archiwizować i upowszechniać narodowe dziedzictwo kinematograficzne.


                                          Kadr z filmu "Mierzenie powietrznych szlaków"

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.repozytorium.fn.org.pl


Z podziękowaniem dla Klaudiusza Dybowskiego za przesłanie tematu.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus