Litewski zespół akrobacyjny Presidential Team ANBO na Mazury AirShow

Litewski zespół akrobacyjny Presidential Team ANBO, fot. AKJ

W dniach 3-4 sierpnia 2019 odbędą się Mazury AirShow 2019 r., pokazy lotnicze, które są realizowane nad wodą i na jeziorze Niegocin z udziałem wodnosamolotów. Tegoroczna impreza to 21 edycja  największych  cywilnych  pokazów  lotniczych  w Polsce, wcześniej znanych pod nazwą "Festyn Lotniczy Mazury".

Ich inauguracja odbyła się w 1999 roku na lotnisku Kętrzyn Wilamowo i od tego roku mazurskie pokazy lotnicze gromadzą w pierwszy weekend sierpnia liczną publiczność rozmiłowaną w podniebnych ewolucjach.

Kolejną atrakcją Mazury AirShow 2019 zapowiedzianą przez organizatorów będzie litewski zespół akrobacyjny Presidential Team ANBO w składzie 4 pilotów i 4 samoloty akrobacyjne Jak-50/52.

Jak 52 i 50 to radzieckie, akrobacyjne samoloty szkoleniowe. Produkowane od 1975 roku aż do dzisiaj. Główna różnica między nimi to ilość miejsc. Jak-50 to konstrukcja jednoosobowa podczas gdy w Jaku-52 jest miejsce dla dwóch osób. Jak 50 to konstrukcja z kółkiem ogonowym podczas gdy Jak 52 jest wyposażony w podwozie z kółkiem nosowym.

Z ciekawostek:

  • samolot służący Radzieckiemu Narodowemu Zespołowi Akrobacyjnemu był zazwyczaj złomowany po 50 godzinach lotu z powodu bardzo intensywnych obciążeń jakie narażały płatowiec podczas tych akrobacji.
  • jednym z pilotów ANBO jest były premier i prezydent Litwy – Rolandas Paksas.
  • Moc generowana przez ich silniki to razem ponad 1’000 KM.

Więcej informacji na temat Mazury AirShow 2019 dostępnych jest tutaj (LINK)

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus