Latające worki na śmieci - solar-balloons

balon słoneczny

Zarówno lampiony jak i balony, dzięki elementarnym prawom fizyki są w stanie pokonać grawitację i wzbić się na wysokości często nieosiągalne dla samolotów. To nie tylko moda, ale też ważna dziedzina nauki, która wciąż się rozwija i dostarcza wielu ważnych informacji. Postęp w tej dziedzinie jest ogromy, czego dowodem jest ostatni wyczyn Felixa Baumgartnera, a może bardziej konstruktorów jego balonu, którzy zbudowali konstrukcję na niespotykaną do dziś skalę.

Okazuje się jednak, że konstrukcja Felixa, oczywiście zachwycać może wielkością, ale sama technologia tak nowatorska już nie jest. Balon jest wykonany z prawie przeźroczystych pasów polietylenu, czyli takiego samego materiału, z jakiego zrobione są torebki foliowe. Tak naprawdę jest więc dużą, bo 180 metrową cienkościenną torebką na kanapki, workiem na śmieci lub, jak kto woli reklamówką, która była w stanie wynieść człowieka w kapsule na wysokość ponad 39 kilometrów. Pozornie więc nie jest czymś nowym, ale skala przedsięwzięcia z pewnością robi wrażenie.

Podobne konstrukcje na nieco mniejszą skalę obserwować możemy często na naszym niebie podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych, kiedy to w niebo wzbija się często cała masa lampionów lub wypełnionych helem balonów. Pierwsze, którym poświęciliśmy jakiś czas temu artykuł na łamach naszego portalu nie zawsze okazują się bezpieczne ze względu na ryzyko pożaru od umieszczonych w nich świeczek. Wypełnione helem balony ryzyka pożaru ze sobą nie niosą, ale podobnie jak w pierwszym przypadku ich spotkanie z samolotem w skutkach jest dość… nieprzewidywalne.

Zbudowanie balonu na ogrzane powietrze nie jest jak się okazuje czymś niezwykłym i można dokonać tego domowym sposobem. Wystarczy zaopatrzyć się we wspomniane wcześniej cienkościenne worki na śmieci i kawałek taśmy klejącej. Dokładne instrukcje jak zbudować taki balon znaleźć możemy w Internecie np.: na stronie producenta tego typu balonów Solar-Balloons.com.

Tajemnica sukcesu tkwi w kolorze worka, który powinien być czarny lub bardzo ciemny. Balon słoneczny, jak nazwa sugeruje unosi się dzięki energii słonecznej, a jego ciemny kolor zapewnia lepszą absorpcję promieni słonecznych. Ogrzanie powierzchni balonu powoduje ogrzanie zawartego w nim powietrza, a ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry, dzięki swojej lekkiej konstrukcji wraz z nim unosi się cały balon.

Za kilka dolarów na tej samej stronie można też zakupić gotowe do użycia konstrukcje o różnych wielkościach i kształtach, które z łatwością posłać możemy w przestworza.

Firma wykonuje w ramach swojej działalności małe 3,5 metrowej wysokości balony, ale zdarzyło się, że na specjalne zamówienia produkowała także ponad 60 metrowe. Produkty mogą być wykonane w różnych kształtach - cylindrycznym, tetraedrycznym, prostokątnym, tradycyjnym i każdym innym wymyślonym przez klienta.

Maksymalna wysokość, jaką jest w stanie osiągnąć balon słoneczny zależy od jego wielkości i obciążenia. Najwyższa osiągnięta dotychczas wysokość przez tego rodzaju balon, to ponad 15 tysięcy metrów. Jeśli obiekt taki dotrze do wysokości prądów strumieniowych osiągnąć może niesamowite prędkości poziome i w ciągu dnia jest w stanie pokonać nawet kilkaset kilometrów, by opaść swobodnie po zachodzie słońca.

Zasada działania takiego balonu jest bardzo prosta, ale jego wykorzystanie wymaga dość szczególnych warunków pogodowych, czyli nieba obfitującego w promienie słoneczne, a z drugiej strony niezbyt wysokiej temperatury powietrza, aby różnica temperatury pomiędzy powietrzem wewnątrz balonu i na zewnątrz była jak największa. Upalny dzień może dostarczyć nam kłopotów i z powodu wysokiej temperatury otoczenia balon może nie wzbić się w powietrze.

Jeśli już uda nam się zbudować balon słoneczny i zdecydujemy, że balon zostanie uwolniony, upewnijmy się, że nie ma w pobliżu jakiegokolwiek lotniska i zgłośmy naszą działalność jak w każdej tego typu sytuacji do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Poniżej instrukcja jak to zrobić.

ZASADY ZGŁASZANIA DZIAŁALNOŚCI
Działalność określona w pkt. 2 mogąca zagrozić bezpieczeństwu cywilnych statków powietrznych powinna być zgłaszana do Ośrodka Planowania Strategicznego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej za pomocą właściwych formularzy zamieszczonych na stronie PAŻP w zakładce Ośrodek Planowania Strategicznego

Wypełniony formularz powinien trafić do Ośrodka Planowania Strategicznego na minimum 10 dni przed planowanym terminem realizacji przedsięwzięcia. Formularze mogą być wysyłane za pomocą faksu pod numer 22 574 57 69 lub pocztą na adres:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Ośrodek Planowania Strategicznego
Ul. Wieżowa 8
02-147 Warszawa


Czytaj również artykuły dotyczące chińskich lampionów:
Chińskie lampiony - Czy jest się czego bać?

oraz

Chińskie lampiony - odpowiedzialność w kwestii bezpieczeństwa ponosi użytkownik


 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus

Komentarze

"Firma wykonuje w ramach swojej działalności małe 3,5 metrowej wysokości balony, ale zdarzyło się, że na specjalne zamówienia produkowała także ponad 60 metrowe." - według strony solar-ballons nie w metrach tylko w stopach czyli około 3x mniej.