Kolejny pracowity tydzień załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Tydzień na przełomie kwietnia i maja to był bardzo pracowity czas dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Tylko w minionym tygodniu 21 śmigłowców LPR wykonało 185 lotów do wypadków, zachorowań oraz transportów międzyszpitalnych, z czego najwięcej należało w minionym tygodniu do załogi "Ratownika6" z Krakowa.
Do zadań jak zawsze włączana jest załoga Piaggio P180 Avanti. W ubiegłym tygodniu załoga tego samoloty wykonała 4 wyloty (transport międzyszpitalny). Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego pozostają w całodobowej gotowości.
W sumie, w minionym tygodniu, wszystkie statki powietrzne LPR wykonały 189 lotów. Powyższa statystyka nie obejmuje lotów odwołanych, niewykonanych, szkoleniowych i technicznych.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpowszechniło wśród swoich załóg procedurę transportu pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową w przebiegu COVID-19 wymagających terapii ECMO. Dzięki temu pacjenci będą mogli w szybszym czasie trafić do środków docelowych.
ECMO to technika pozaustrojowego natlenowania krwi. System zawiera pompę i oksygenator pozwalający na pewien czas zastąpić pracę płuc czy serca.
Procedura umożliwia transport pacjenta, sprzętu ECMO i zespołu lekarzy specjalistów w tej dziedzinie. Pięć baz HEMS zostało przygotowanych do realizacji tego typu misji. W przypadku zlecenia na taki transport pacjenci trafią jednego z ośrodków w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku.
Przed realizacją misji należy zastosować odpowiednią konfigurację kabiny medycznej, zabrać na pokład śmigłowca system mocowania i przewód zasilający urządzenia ECMO.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zaprezentowało też pilotażowe rozwiązanie, które trafi do baz LPR a jest przewidywane do powszechnego użycia w różnych obszarach ochrony zdrowia (m.in. oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, SOR-y, ZRM-y). To namioty barierowe. Celem zastosowania namiotu jest minimalizacja ryzyka przenoszenia czynnika zakaźnego.
Komentarze