Przejdź do treści
F-16D w locie należący do Pakistan Air Force (fot. Tomás Del Coro/CC BY-SA/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Katastrofa samolotu F-16 pakistańskich sił powietrznych w Islamabadzie

Myśliwiec F-16 należący do Pakistańskich Sił Powietrznych (PAF) rozbił się w pobliżu parku w pobliżu Shakarparian w stolicy Islamabadu.

W środę przed południem w Islamabadzie odbywała się próba generalna przed pokazem lotniczym, jaki ma uświetnić obchody Dnia Niepodległości, zaplanowane na 23 marca z okazji 64. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Pakistan.

Policja i siły bezpieczeństwa odgrodziły teraz teren w okolicy Shakarparian, w pobliżu kilku muzeów, klubów golfowych i stadionu Jinnah.

PAF poinformował, że pilot – Dowódca Skrzydła Noman Akram – zginął w katastrofie.

Siły powietrzne poinformowały również, że zarządziły dochodzenie w sprawie przyczyny katastrofy.

Odrzutowce F-16 należą do najcenniejszych maszyn obronnych w arsenale pakistańskiego wojska. Kraj ma flotę około 50 samolotów F-16, z których każda jest warta co najmniej 40 milionów dolarów.

Władze pakistańskie rzadko ujawniają szczegóły katastrof wojskowych, które są stosunkowo częste.

W ubiegłym miesiącu samolot szkoleniowy PAF rozbił się 12 lutego podczas rutynowej misji szkoleniowej pod Takht Bhai w dystrykcie Mardan Khybera Pakhtunkhwy. Był to trzeci samolot szkoleniowy PAF, który rozbił się podczas rutynowej misji szkoleniowej w niecałe dwa miesiące.

7 lutego samolot PAF Mirage, który również odbywał rutynową misję szkolenia operacyjnego, rozbił się w pobliżu autostrady Lahore-Multan. W obu przypadkach piloci zostali bezpiecznie katapultowani.

Wcześniej w styczniu samolot PAF rozbił się podczas misji szkoleniowej w pobliżu Mianwali. Obaj piloci – dowódca eskadry Haris bin Khalid i latający oficer Ibaadur Rehman – na pokładzie samolotu PAF FT-7 zginęli w katastrofie.

W lipcu ubiegłego roku 19 osób zginęło (większość z nich w ich domach), gdy pakistański samolot wojskowy rozbił się w dzielnicy mieszkalnej na obrzeżach garnizonowego miasta Rawalpindi.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony