Przejdź do treści
Źródło artykułu

Jest nieźle! Widać ożywienie w lotnictwie ogólnym

Istnieje wiele rodzajów „papierków lakmusowych” wyznaczających kondycję danej dziedziny. W lotnictwie ogólnym, jednym z najdokładniejszych jest pewnie liczba operacji lotniczych. Tylko jak je policzyć, skoro wykonywane są z reguły w przestrzeni klasy G, gdzie nie ma obowiązku ich zgłaszania i rejestrowania?

Ale gdyby tak założyć, wartości względne, to dane z FIS-u wyznaczą trend. A jaki? No taki, że wzrosła liczba operacji lub że wrosła świadomość pilotów, którzy chętniej komunikują się z Służbą Informacji Powietrznej. W naszym optymistycznym podejściu, zakładamy, że statystyki FIS przedstawiają liczbę lotów, przy stałym współczynniku liczby pilotów którzy zgłaszają się do FIS.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej opracowała i udostępniła statystki ruchu lotniczego General Aviation wraz ze znanym ruchem lotnictwa państwowego (w tym wojskowego) za lata 2006-2015. Ze względu na fakt, że dopiero co, zakończyliśmy rok, przedstawione dane obejmują wszystkie rodzaje lotnictwa, w których pilot zdecydował się nawiązać łączność z FIS i/lub poinformował o wykonywanej operacji, organ FIS (Flight Information Service).

Zgodnie z poniższą tabelą, ilość operacji statków powietrznych GA w ubiegłym roku wzrosła o:

prawie 13 % w stosunku do 2014, 

19 % w porównaniu do 2013

i o ponad 7% w stosunku do najlepszego roku 2011.

Ostatni rok jest też najlepszym w historii FIS! Z pewnością jest to dla całej branży bardzo dobra i obiecująca prognoza.

Organ Służby Informacji Powietrznej FIS, działający w strukturach PAŻP, odpowiada w FIR EPWW (Rejonie Informacji Powietrznej) za przestrzeń niekontrolowaną. Głównymi beneficjentami jego usług jest lotnictwo General Aviation oraz lotnictwo państwowe operujące w przestrzeni klasy G.
Statystyki FIS z lat 2006-2015:

Statystyki udostępnił Michał Słojewski, szef FIS w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, za co bardzo dziękujemy.

Przy okazji, wszystkim pracownikom Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, życzymy wszelkiej pomyślności w Nowym Roku a nam pilotom, aby te statystyki rosły jeszcze szybciej!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony