Godzina "W" na Górze Lotników

Godzina "W" na Górze Lotników

Niebo bez Granic zaprasza na Górę Lotników Liberatora w 77-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W niedzielę o 17.00 z Góry Lotników po raz pierwszy w historii rozlegnie się przez minutę symboliczne wycie syreny.

Szczyt Góry Lotników znajduje się 300 m. za pomnikiem i jest to najwyższy punkt w tej części Mazowsza 109 m npm. Syrenę od OSP Józefów słychać będzie zapewne w promieniu wielu kilometrów! Na miejscu wybierzemy chętnych do tej czynności i zapewne pięknie to zapamiętają.

77 lat temu na wzgórze zwane jeszcze Łysą Górą spadać zaczęły niesione gorącym wiatrem kartki ze spalonych w Warszawie bibliotek. Świadkowie opowiadają, że na wzgórzu przez miesiąc było widno od ognia płonącego miasta. W Warszawie dzień zmienił się w noc, a noc w dzień.

Dwa tygodnie pózniej, w nocy z 14 na 15 sierpnia w górę uderzył płonący bombowiec B-24 Liberator. Na jego pokładzie nie było już żywych. Strzelcy RAF polegli nad Warszawą od ostrzału p-lot. 21-letniego pilota z SAAF znaleziono rano martwego u stóp zbocza. Przykryty był spadochronem i kwiatami.

O tym i o innych tajemnicach Góry Lotników opowiem idąc szlakiem uderzenia bombowca pod pomnik  znajdujący się ok. 300 m poniżej. Wzniesiony został społecznie w 1977 r. przez AK-owca Bronisława Kowalskiego ps "Bufor".

Niebo bez Granic już teraz zaprasza na 15 sierpnia na 12.00 na społeczne uroczystości 77-tej rocznicy katastrofy B-24 "ABEL".

Więcej informacji dostępnych jest tutaj (LINK)
 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus