Fundacja Lotniczy Grudziądz przypomni o lotniczych tradycjach Grudziądza
Pod koniec stycznia br. w Urzędzie Miejskim w Grudziądzu odbyło się posiedzenie zespołu do spraw oceny wniosków o realizację zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej pod względem celowości inicjatywy z punktu widzenia społeczności lokalnej. Omówiono pięć wniosków, które złożono do tej pory w ramach Inicjatywy Lokalnej.
Jeden z wniosków złożyła Fundacja Lotniczy Grudziądz, które chce zorganizować 1 marca br. uroczystą galę z okazji 100-lecia lotnictwa na ziemi grudziądzkiej, połączoną z wystawą eksponatów w muzeum i prelekcją.
Podczas gali zostaną uhonorowane osoby, które wybitnie przyczyniły się do rozwijania i promowania lotnictwa na terenie Grudziądza i okolic.
Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć zdjęcia i modele sprzętu wojskowego z przełomu z 100 lat. Wystawa odbędzie się w Muzeum w Grudziądzu w okresie od marca do końca maja 2020 r.
Grudziądz miał ogromny wpływ na rozwój lotnictwa w Polsce. Z końcem 1920 roku powstała tu Wyższa Szkoła Pilotów. 5 listopada 1925 roku, na bazie jej infrastruktury utworzono Oficerską Szkołę Lotniczą, którą w 1927 r. przeniesiono do Dęblina. Jej miejsce zajęła nowo powstała Lotnicza Szkoła Strzelania i Bombardowania. W 1934 roku przygotowywała się tu polska reprezentacja do startu w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challengede Tourisme Internationale) w 1934 roku. Również w 1934 roku, z inicjatywy mjr. Bolesława Stachonia zorganizowano przy Szkole Koło Szybowcowe. Członkowie Koła przechodzili na terenie Szkoły lotnicze przeszkolenie praktyczne, następnie wykonywali loty na lotnisku w Księżych Górach. W 1946 roku Koło Szybowcowe przekształciło się w Aeroklub Grudziądzki.
Jak poinformował Zbigniew Kościński z Fundacji Lotniczy Grudziądz podczas uroczystej gali przybliżone też zostaną czasy okupacji, kiedy to także w Grudziądzu, na terenie Herzfeld & Victorius (HV) produkowano rakiety V1 i V2.
Fundacja Lotniczy Grudziądz przygotowuje również z okazji jubileuszu album, który zostanie zaprezentowany 1 marca.
Komentarze