Dziś zamknięcie Portu Lotniczego Tempelhof

Port Lotniczy Tempelhof

Nie będzie już okazji wylądować na tym lotnisku, bo dziś przejdzie z kart AIP Germany na karty historii.

Polecamy galerię zdjęć.

Port lotniczy, położony w berlińskiej dzielnicy Tempelhof-Schöneberg został otwarty 8 października 1923 roku. W 1927 roku uruchomiono pod lotniskiem stację kolejową, później nazwaną Platz der Luftbrücke.

Przyjęło się mówić o tym historycznym lotnisku "The Mother of all Airports" lub po prostu "City Airport". Tempelhof został zbudowany na planie wielkiego koła. Z jego olbrzymimi hangarami lotnisko zostało zakwalifikowane do 30 największych budowli świata.

Można było tam dolecieć IFR-em i VFR-em. Do lotniska, położonego pomiędzy CTR-ami lotnisk Tegel i Shönefeld, prowadziły dwie ekstremalnie widokowe trasy VFR: Whiskey1, 2, Bravo oraz Echo1 i 2. Lecąc po tych punktach można było niemalże oglądać codzienne życie berlińczyków. Olbrzymia płyta postojowa, częściowo zadaszona i pozostałe z czasów blokady napisy na budynkach od dziś staną się tylko martwą historią, być może zgrabnie przebudowaną, być może pozostawioną jako pomnik.

Tempelhof w Berlinie funkcjonowało 85 lat. Motywem jego zamknięcia była nierentowność lotniska, które z każdym rokiem traci swoje znaczenie. Nie pomogły protesty mieszkańców. Wszystkie trzy berlińskie lotniska w zeszłym roku odprawiły łącznie 20 milionów pasażerów, przez Tempelhof przewinęło się zaledwie 350 tysięcy. Od kilku lat, corocznie lotnisko miało straty rzędu 15 milionów euro.

Podczas radzieckiej blokady pod koniec lat 40tych, lotnisko Tempelhof odegrało niezwykle ważną rolę w zaopatrzeniu berlińczyków w niezbędne artykuły, nawet węgiel do ogrzewania mieszkań (operacja „Most”).

Czasy świetności lotniska to lata siedemdziesiąte XX wieku. Maksymalną liczbę pasażerów (prawie 5mln) odprawiono w 1973r. Później pasażerów było systematyczne coraz mniej.

W Polsce w latach 80., w związku z falą uprowadzeń samolotów Lotu do Berlina Zachodniego, popularnym było rozwijanie nazwy polskiego narodowego przewoźnika LOT, jako skrótu od Landing On Tempelhof (ang. lądowanie na lotnisku Tempelhof), Landet Oft in Tempelhof (niem. ląduje często na Tempelhof) lub Linie Okęcie –Tempelhof. (źródło: pl.wikipedia.org)

Wieczorem odbędą się oficjalne uroczystości zamknięcia najstarszego lotniska w Berlinie.
Dwa ostatnie loty z Tempelhof odbędą zabytkowe samoloty pasażerskie: niemiecki Junkers Ju-52 oraz amerykański Douglas DC-3 – mający reprezentować niegdysiejsze "rodzynkowe bombowce", obsługujące berliński most powietrzny w latach 40tych.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus