Przejdź do treści
Dron (fot. Paweł Korzec)
Źródło artykułu

Drony pod kontrolą – co się zmieniło w „prawie dronów” w 2021 roku?

W 2021 roku dronów ważących powyżej 250 g nie można używać już, bez odpowiedniego przeszkolenia, w celach rozrywkowych lub kręcenia amatorskich filmów.

Ujednolicone prawo obowiązujące obecnie na terenie Unii Europejskiej wprowadziło obowiązek rejestracji operatorów dronów, obowiązkowe szkolenia, testy oraz nową klasyfikację lotów. Zmiany te mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo, a dostosowanie się do nich nie jest ani trudne, ani kosztowne.

Rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2019/947 w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych wprowadziło obowiązek rejestracji użytkowników, zwanych operatorami bezzałogowych systemów powietrznych, dronów ważących 250 g lub więcej oraz tych ważących mniej, jeżeli posiadają one czujnik zdolny do zbierania danych osobowych i nie są jedynie zabawkowymi urządzeniami latającymi (zgodnie z Dyrektywą 2009/48/WE). Rejestrować muszę się także operatorzy bezzałogowych statków powietrznych wykonujący operacje w kategorii „szczególnej”, czyli wszyscy, których loty nie kwalifikują się do kategorii „otwartej”, w której mieszczą się statki powietrzne ważące do 25 kg, loty do wysokości 120 m w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS (Visual Line of Sight Operation). Co istotne, zarejestrowanym operatorem może być osoba, która ukończyła 16 lat.

Dotychczas, licencję operatora bezzałogowego statku powietrznego (UAVO) zobowiązani byli posiadać tylko profesjonaliści, korzystający z dronów w związku z działalnością zarobkową oraz inne osoby, posiadające drony cięższe niż 600 g, latające nad terenem zabudowanym. Obecnie szkolenie i test online muszą przejść wszyscy użytkownicy objęci kategorią „otwartą”, która dzieli się na trzy podkategorie: A1, A2 i A3. W ramach kategorii A1 dopuszczalne są loty nad ludźmi, jednak nie nad ich skupiskami oraz niezbyt długo trwające nad osobami postronnymi. Kategoria A2 obejmuje drony o masie od 500 g do 2 kg oraz loty w odległości mniejszej niż 50 m od ludzi. Kategoria A3 obejmuje loty wykonywane z dala od ludzi i zabudowań (minimum 150 m).

Czytaj całość artykułu na stronie www.kancelarierp.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony