DroneRadar zwycięzcą europejskiego konkursu Drone Hero, w kategorii High Potential

DroneRadar na konkursie DRONE HERO

Z nieukrywaną przyjemnością i satysfakcją chcieliśmy poinformować, iż rozwiązanie DroneRadar zwyciężyło w europejskim konkursie Dron Hero w kategorii High Potential. 

Ostateczne finałowe starcie podczas Commercial UAV Expo w Brukseli odbyło się pomiędzy belgijską firmą Unifly i DroneRadar. Wcześniej w celu promocji na arenie międzynarodowej, nagraliśmy krótki film promujący aplikację DroneRadar i zgłosiliśmy go do konkursu Drone Hero Europe Award.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za głosy, to właśnie dzięki Wam udało się wejść do finału! Ostatecznie, 22 czerwca jury zadecydowało o naszym zwycięstwie, a nominację wręczył osobiście Minister Obrony Belgii, Pan Steven Vandeput. Jak wyglądała rywalizacja?

"Zaczęliśmy od 31 uczestników z 13 krajów europejskich", mówi Mark Vanlook, prezes flamandzkiego stowarzyszenia EUKA i inicjatora Drone Hero Europe 2017. "Po raz pierwszy organizujemy ten konkurs tylko dla firm z Unii Europejskiej. Jesteśmy mile zaskoczeni popularnością idei i wysokim poziomem zgłoszeń". Finaliści zostali wybrani głosami internautów. Następnie po prezentacjach projektu przed jury i uczestnikami konferencji, wybrano zwycięzców w 5 kategoriach: Wysoki potencjał, kreatywny pomysł, innowacyjny projekt, Start-up i projekt międzynarodowy.

Ostateczne, finałowe starcie w kategorii „High Potential” podczas Commercial UAV Expo w Brukseli odbyło się pomiędzy polskim projektem DroneRadar a belgijską firmą Unifly. Zwycięzcą został nasz rodzimy projekt, realizujący w innowacyjny sposób koncepcje nowo tworzonych europejskich przepisów dla systemu U-Space. Projekt UTM Poland, realizowany przy ścisłej współpracy pomiędzy PAŻP (Polską Agencją Żeglugi Powietrznej), Szefostwem Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP, ULC (Urzędu Lotnictwa Cywilnego) a firmą dlapilota.pl Sp. z o.o. zaprezentował dobrze przemyślany plan implementacji ruchu bezzałogowego z załogowym, za pomocą narzędzi informatycznych. Edukacja, rejestracja i egzekwowanie prawa to filary projektu które zaważyły o zwycięstwie i dodatkowo są zbieżne z pomysłami europejskiego i polskiego legislatora.

Uczestnictwo w tej rywalizacji było unikalną szansą pokazania światu polskie rozwiązania technologiczne i legislacyjne w dziedzinie nowo tworzonych przepisów dla U-Space, realizujących koncepcję zarządzania ruchem dronów UTM (UAS Traffic Management).


Należy tutaj wyraźnie podkreślić, że Polska jest liderem w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych posiadając ponad 4700 certyfikowanych pilotów bezzałogowców, posiadających świadectwa kwalifikacji wydanymi przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i ponad 60 centrami szkoleniowymi.

System DroneRadar stworzony przez firmę dlapilota.pl Sp. z o.o. funkcjonuje w Polsce od grudnia 2015 roku. Aplikacja za pomocą 3 kolorów informuje o możliwości wykonania lotu w danym miejscu i czasie biorąc pod uwagę sytuację aeronautyczną i przepisy oraz rozporządzenia. Z aplikacją DroneRadar, nie trzeba być lotniczym ekspertem, aby przestrzegać zasady i przepisy ruchu lotniczego. Aplikacja w zaprezentowanej w 2015 roku formie, była pierwszą na świecie uruchomioną w skali całego kraju i zintegrowanego ze służbami ATS (Air Traffic Services) platformą realizującą paradygmat łączenia ruchu bezzałogowego z załogowym.

Z systemem DroneRadar udowodniono, że Polska jest liderem, realizując już dzisiaj większość planów i postulatów EASA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego) dotyczących dronów i ich integracji z załogowym lotnictwem (koncepcja UTM), które mają zacząć obowiązywać dopiero za kilka lat.

Celem konkursu „Drone Hero Europe 2017” jest pokazanie prac innowatorów, szerokiej publiczności oraz połączenie pomysłów i efektów ich praz z potencjalnymi inwestorami. Rynek dronów w Europie jest początkujący i wymagane jest wskazanie pomysłów, które w opinii ekspertów rokują najbardziej. Wygrana jest dowodem, że uwolnienie europejskiego potencjału rynku dronów, wraz z polskimi produktami na arenie światowej, może się zmaterializować już w niedalekiej przyszłości.

Nagroda „Drone Hero Europe Awards” jest dowodem, jak ogromny istnieje potencjał, w europejskim sektorze bezzałogowych statków powietrznych.

Departament Programów Sektorowych Polskiego Funduszu Rozwoju bierze udział w koordynacji międzyresortowego Programu Flagowego SOR Żwirko i Wigura, którego celem jest rozwój rynku bezzałogowców.

Międzynarodowy sukces firmy dlapilota.pl Sp. z o.o. i aplikacji Droneradar pokazuje, że Polskie firmy działające w obszarze bezzałogowców są w światowej czołówce w branży.


O firmie dlapilota.pl SP. z o.o.

Firma dlapilota.pl Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku od 2002 roku. Znana jest głównie z portalu dedykowanego dla lotnictwa ogólnego dlapilota.pl. i wielu profesjonalnych lotniczych publikacji. Firma od lat współpracuje z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej oraz PKBWL.


Dzięki Wam, udowodniliśmy, że promocja bezpieczeństwa i nauka o lotnictwie może być rzeczą naturalną i nadrzędną po długiej liście nakazów, obowiązków i rozporządzeń unijnych. W tym miejscu dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej inicjatywy i filmu. Naszym celem jest zwiększanie wspólnego bezpieczeństwa w przestrzeni lotniczej i świadomości wszystkich jej użytkowników.


Czytaj również:
DroneRadar, również dla pilotów

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.droneradar.eu

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus