Aplikacja Clear AirSpace® dla lotnictwa

Clear AirSpace®

Clear AirSpace®  to aplikacja mobilna polskiej firmy AP-Tech (1), która integruje wszystkie niezbędne dane i funkcje w czasie operacji lotniczych. Dzięki zastosowaniu C-AS, w oparciu o wiele źródeł jednocześnie, na jednej mapie wyświetlane się dane nawigacyjne, pogodowe i topograficzne,. Pomoc nawigacyjna C-AS służy do planowania i monitorowania lotów zarówno w trybie IFR jak i VFR.

Aplikacja dostępna jest na tabletach oraz komputerach wyposażonych w system iOS lub Windows i posiada możliwość pracy w trybie off-line. Idea aplikacji opiera się na planowaniu oraz zapisu trasy lotu, zobrazowania przestrzeni powietrznej i dróg lotniczych. Dodatkowo aplikacja zapewnia dostęp do map lotnisk, kart podejść, stref wyłączonych z lotów, przenikania map oraz bazy przeszkód lotniczych i wiele innych funkcji. Pilot otrzymuje również możliwość samodzielne go dodawania i definiowania wybranych obszarów, punktów, linii, a nawet przeszkód.

Elektroniczny Flight Bag

Clear AirSpace® umożliwia wizualizację, w jednym miejscu, wszystkich danych niezbędnych pilotom podczas lotów tj. przestrzeni powietrznych, tras, lotnisk, punktów nawigacyjnych, pomocy nawigacyjnych (NAVAID) oraz potencjalnych przeszkód. Aplikacja agreguje dane topograficzne, pogodowe (GAMET, METAR, TAF) oraz obszary i komunikaty z oficjalnych lokalnych i międzynarodowych instytucji lotnictwa takich jak PAŻP, ULC, Eurocontrol. Piloci zyskują dostęp do:

  • map lotnisk
  • procedur SID, STAR
  • lotniczej dokumentacji cywilnej

W zależności od wybranego trybu pracy, Clear AirSpace® zapewnia dostęp do informacji dotyczących operacji lotniczych, takich jak NOTAM i wysyła ostrzeżenia o zbliżających się przeszkodach i strefach lotniczych. Aplikacja daje możliwość planowania lotu oraz monitorowania podglądu wybranej trasy w czasie rzeczywistym oraz zapisu swojego lotu. Dzięki pełnej kontroli nad warstwami na mapie, pilot  zachowuje dostęp do panelu sterującego oraz informacji pogodowych jednocześnie. 


Dużym atutem produktu C-AS jest dopracowany interfejs. Aplikacja jest czytelna, prosta, intuicyjna w obsłudze i w pełni responsywna. Działanie w układzie horyzontalnym i wertykalnym, możliwość obsługi w rękawicach, elastyczne umiejscowienie w kokpicie, to udogodnienia uwzględniające warunki pracy pilotów.  
 
Nawigacja “szyta na miarę”


Rozwiązanie C-AS wyróżnia elastyczność i troska o klienta. Aplikacja została zaprojektowana z myślą o wprowadzaniu funkcji dedykowanych dla indywidualnych klientów oraz uwzględnieniu wymagań specjalistycznych instytucji. Użytkownik C-AS zyskuje możliwość samodzielnego dodawania i definiowania wybranych obszarów, tras i punktów charakterystycznych czy przeszkód oraz dodawania własnych, specjalistycznych baz danych i dokumentacji, takich jak: podręczniki lotu i maszyn, listy kontrolne, wewnętrzne karty podejść. Przykładowo, specjalnie dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zostały do aplikacji wprowadzone bazy HEMS, lądowiska dla helikopterów oraz inne miejsca do lądowania które nie są dostępne w bazie Eurocontrol.Kolejnym modułem stworzonym specjalnie dla konkretnych organizacji, jest możliwość obsługi wiadomości wewnętrznych. Pozwala on na wysyłanie prywatnych powiadomień do wszystkich, lub wybranych pilotów w obrębie organizacji, co zapewnia szybką komunikację między załogą lotniczą, a np. bazą lub dowódcą.

(1) Projekt realizowany z program Operacyjny Inteligenty Rozwój Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych Go To Brand ze środków Unii Europejskiej.


Artykuł sponsorowany

Źródło: dlapilota