Bertrand Piccard - słoneczny lot dziś w Planete+

Solar Impulse II

Dziś o godzinie 22:00 fani lotnictwa będą mogli zobaczyć, przygotowany przez kanał Planete+, program dokumentalny Claire’a Jeanteura będący portretem naukowca i podróżnika Bertranda Piccarda, który odbył pierwszy udany lot dokoła świata samolotem napędzanym energią słoneczną Solar Impulse.

Bertrand Piccard podobnie jak jego ojciec inżynier i oceanograf, Jacques Piccard oraz dziadek fizyk, wynalazca i badacz, Auguste Piccard ma w sobie niezwykłą ciekawość świata. To właśnie ona doprowadziła go do udziału w jednej z najciekawszych wypraw XXI wieku. Jak wyglądały przygotowania do lotu? Co było największym wyzwaniem?

Samolot SI2 wyposażony jest w ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych, pokrywających jego skrzydła o długości 72 metrów. To niemal tyle, ile rozpiętość skrzydeł Airbusa A380, jednak zbudowany z włókna węglowego samolot słoneczny waży zaledwie 2,5 tony, czyli 1 proc. wagi Airbusa. Lekka waga sprawia, że jest bardzo narażony na kaprysy pogody i prądy powietrza.

Widzowie będą mogli przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej podniebnej przygodzie w programie, który zostanie wyemitowany na antenie Planete+ w niedzielę 13 listopada o godz. 22:00. Film dokumentalny został wyprodukowany we Francji w 2015 r. i trwa ok. 50 min. 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus