Przejdź do treści
Międzynarodowe Zawody o Puchar Gordona Bennetta
Źródło artykułu

64. Puchar Gordona Bennetta 2021 we Wrocławiu

W sierpniu, najlepsi zawodnicy balonowi świata zbiorą się we Wrocławiu, aby rywalizować o najbardziej prestiżowe trofeum lotnicze.

Jak zapowiedzieli organizatorzy w dniach 19–28 sierpnia 2021 r. odbędzie się 64. edycja międzynarodowych zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta.

Kiedy piloci po raz pierwszy startowali w 1906 roku w pierwszym Pucharze Gordona Bennetta, w budowie był Tor Wyścigów Konnych Partynice. Tor został otwarty w 1907 roku, a w tym roku ponad 650 000 m2 tego wspaniałego obiektu będą dostępne dla uczestników i widzów 64. Pucharu Gordona Bennetta.

Na 19 sierpnia zaplanowano ceremonię otwarcia imprezy. Po ceremonii otwarcia, kolejnego dnia, balony wzniosą się w powietrze z terenu Toru Wyścigów Konnych Partynice. W dniach 20-22 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się Fiesta.

Przypomnijmy, że wyścig, znany również jako Mistrzostwa Świata w Balonach Długodystansowych FAI, początkowo miał odbyć się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2020 r. Jednak z powodu pandemii COVID-19 został przełożony na 2021 rok. Teraz znamy już datę imprezy. Historyczny start Pucharu Gordona Bennetta w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Tym razem się uda!

Format wyścigów niewiele się zmienił od jego pierwszej edycji rozegranej 115 lat temu. Po starcie, wykorzystując balony na wodór o pojemności 1000m3, piloci mogą lecieć do 80 godzin. W zależności od wiatru zawodnicy będą mogli polecieć zarówno do Portugalii, jak i do krajów wschodnich. Każda załoga musi żyć, jeść, spać, pracować i przebywać razem na przestrzeni nie większej niż 1,5m x 1,5m. O kierunku lotu balony decyduje wiatr, który ma różne kierunki na różnych wysokościach. Zadaniem zespołów jest znalezienie najlepszych wiatrów, aby pokonać najdłuższy dystans w europejskim obszarze zawodów. Zwycięską balonową drużyną będzie ta, która pokona najwięcej kilometrów w powietrzu, bez ograniczeń czasowych. Zgodnie z regułami tego wyścigu odległość jest obliczana w linii prostej od startu i punktów lądowania.

Każda załoga startuje z tego samego miejsca z tą samą ilością gazu. Załogi wystartują jedna po drugiej, na dźwięk hymnu narodowego, z kilkuminutowym opóźnieniem między każdym odlotem. Na ten moment jeszcze nie znamy pilotów, którzy wystartują w tegorocznej edycji imprezy. Więcej informacji wkrótce.


Przeczytaj również:
Puchar Gordona Bennetta 2020 przełożony na 2021 rok

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony